19.9.2012 Uudistunut Keravan Energia Team on valmis lokakuussa alkavaan naisten SM-sarjakauteen 2012/13. Joukkueen uutena päävalmentajana debytoi Esa Mäki-Tulokas, 30. Uudet ulkomaalaisvahvistukset Rosetta Adzasu ja Shantale Bramble-Donaldson ovat liittyneet joukkueeseen vastikään.

Ghanalainen Rosetta Adzasu (165cm, 22v) pelasi kahdella aiemmalla kaudella USA:n yliopistosarja NCAA:n I divisioonaa Washington State Universityn joukkueessa. Shantale Bramble-Donaldson (185 cm, 22 v) pelasi vastaavasti Louisiana Techin joukkueessa.
Adzasu oli toisen yliopistokautensa aikana joukkueensa paras syöttäjä (2,9/ottelu) sekä toiseksi paras pallonriistäjä (2,1/ottelu). Bramble-Donaldson puolestaan nakutti viime kaudella Louisiana Techille 11,1 pistettä ja 8,1 levypalloa ottelua kohden.
– Rosetta on energinen ja nopealiikkeinen takamies, jonka tilastot muodostunevat SM-sarjassa vieläkin kovemmiksi kuin USA:n yliopistopeleissä. Riistoja ja syöttöjä enemmän odotan häneltä kuitenkin varmaotteista pelinrakentelua ja joukkuepelin ohjausta. Shantale on puolestaan urheilullinen ja vahvaotteinen yleispelaaja, joka pystyy pelaamaan myös lähellä koria, kuvailee uusi päävalmentaja Esa Mäki-Tulokas vahvistuksiaan.
Rosetta Adzasun ja Shantale Bramble-Donaldsonin lisäksi Keravan Energia Teamin paidassa pelaavat kaudella 2012/13 Minja Vainio, Elisa Räikkönen, Roosa Lukkarinen, Hilma Ala-Vähälä, Rosa Pakarinen, Minna Valtonen, Essi Punkkinen, Henrika Suhonen, Paula Tattari sekä Mia Pönnelin.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.