Kazembe Abif palaa Suomeen – vahvistaa Seagullsia

1.8.2019 09:22 Helsinki Seagulls on tehnyt sopimuksen 26-vuotiaan Kazembe Abifin kanssa. 201-senttinen ja 100-kiloinen Abif on tuttu kasvo Korisliigasta Kauhajoen riveistä, jossa hän pelasi alkukaudesta 2018-2019.

Sentterin ja ison laitapelaajan rooleissa viihtyvältä Abifilta löytyy kokemusta Korisliigan lisäksi Saksan Bundesliigasta (SC Rasta Vechta), Tanskan Basketligaenista (FOG Naestved), sekä Kanadan NBL-liigasta (Saint John Riptide). 

- Halusin yhden pelaajan lisää 4-5 pelipaikkojen rotaatioon Tuukan, Timin ja Shawnin seuraksi ja lopulta päädyin tuttuun ratkaisuun eli Kazembe Abifiin. Kaz aloitti viime kaudella energisesti Champions Leaguen karsintaotteluissa ja pelasi hyvin tilastollisesti, vaikka vastassa oli kovia isoja pelaajia, kommentoi päävalmentaja Jussi Laakso seuran tiedotteessa.

Drexelin yliopiston kasvatti ansaitsi kuudessa KarhuBasketissa pelaamassaan Champions Leaguen karsintaottelussa 14,2 pistettä 5 levypalloa ja 1,7 syöttöä ottelua kohden.

- Sen jälkeen häntä kohtasi melkoinen epäonni parin loukkaantumisen muodossa, eikä hän päässyt missään vaiheessa näyttämään taitojaan Korisliigassa kunnolla. Nyt Helsinkiin saapuu tervepäinen nuori mies, joka on äärimmäisen nälkäinen. Hän tuo paljon positiivista energiaa, fyysisyyttä ja puhetta, niin kentälle kuin koppiin. Uskon hänen olevan oikea mies siihen rooliin, johon miestä haimme, Laakso avaa.

- Olen erittäin innoissani liittyessäni mukaan Helsinki Seagullsin kokoonpanoon. Helsinki on upea kaupunki ja täydellinen paikka pelata. Päävalmentaja Jussilla ja minulla on jo hyvä aiempi historia viime kaudelta ja tiedän, että joukkueessa pelaa loistavia pelaajia, jotka ovat valmiita tekemään töitä joukkueen eteen. Tavoitteenamme on tuoda ”Pantteri” faneille Töölöön ja olen valmis antamaan kaikkeni tämän tavoitteen eteen, Abif kommentoi saapumistaan Seagullsiin.

Uuden kiinnityksen myötä Seagullsin kokoonpanoon kuuluu tällä hetkellä yhdeksän pelaajaa: Kazembe Abif, Timo Heinonen, Shawn Huff, Antti Kanervo, Tuukka Kotti, Daniel Lindner, Sami Tahvanainen, Erik Waxlax ja Ricky Waxlax.

Henkilöt

Asiat

 
7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

Näytä lisää vastaavia