Kazanin jättiläiset kaatoivat Hongan

17.12.2010 Venäläiseen koripalloeliittiin lukeutuva kolossimainen Unics Kazan ei tarjonnut Hongalle yllätysmahdollisuutta Espoossa pelatussa koripallon kansainvälisen VTB United -liigan ottelussa. A-lohkossa vain TsSKA Moskovalle taipunut Kazan kauhoi Tapiolan Urheiluhallista voiton mennessään pistein 77-110 (50-62).

Jamar Wilson upotti Hongalle 26 pistettä, mutta Unics Kazanin huippuvire oli espoolaisille liikaa.

Tuomas Iisalo oli liekeissä perjantain ottelun avausjaksolla.

Maciej Lampe pelasi vahvasti perjantain ottelun ratkaisuvaiheilla. Kuvat: Francois Perthuis ja FIBA Europe/Ciamillo-Castoria.

Itäisen Euroopan huippujoukkueista kootussa liigassa ensimmäistä kauttaan pelaavan Hongan voittotili on yhä avaamatta viiden ottelukierroksen jälkeen.

- Isoja ja vahvoja pelaajia viliseviä Unics on äärettömän kova joukkue. Kovempi kuin TsSKA. Unics rankaisi pienestäkin virheestä välittömästi joko donkilla tai kovalla heitolla. Meillä oli vaikeaa, todella vaikeaa, muotoili Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

Kazan suvereeni levypalloissa

 

Kupletin juoni kävi selväksi jo ensimmäisen neljänneksen (28-34) ilotulituksessa, jonka aikana tuntuvasti isokokoisempi ja laajemmalla rintamalla tuhojaan tehnyt Kazan vei levypallot kylmästi nimiinsä 13-3. Ottelun loppunumerot irtopallojen osalta kirjattiin vieraille murhaavasti 43-14. Niistä voittajat hakivat 16 hyökkäyksestä.

- Olisimme pärjänneet muilta osin edes jotenkuten Kazanin kanssa, mutta kyllähän tuo levypallopeli oli naapurilta aivan hurjaa, pudotteli Salminen.

Hyvillä prosenteilla pussittanut Honka ei suostunut silti antamaan piiruakaan periksi, vaan roikkui sinnikkäästi Kazanin kannassa Tuomas Iisalon (12/3) ja Jukka Matisen (11/-) kolmosilla. Myöhemmin merkatun Iisalon kaikki pisteet syntyivät avausneljänneksellä.

- Iisaloa oli Euroliigatasoa ottelun ensimmäisellä puoliskolla, sanoi Salminen.

Belserillä nivusvamma

 

Venäläissikermä johti peliä vajaan 13 minuutin jälkeen enää yhdellä pisteellä, kun myös Jamar Wilson (26/-) ja yleisöä huudattanut John Williamson (15/4) saivat kätensä kuumiksi. Hongan kolmas ulkomaalaispelaaja Corey Belser joutui olemaan edelleen sivussa.

- Belser oli jo tekemässä paluuta kentille, kunnes huono onni kohtasi häntä jälleen. Nyt hänellä on todettu vuorostaan nivusvamma, kertoi Salminen harmissaan.

Taukoa edeltävät minuutit olivat tuskaa toivonkipinänsä kadottaneille isännille, kun Unicsin peräti 230-senttinen jättiläinen, erehtymätöntä työtä tehnyt Slavko Vranes (10/1) nosti vieraat terävän Terrell Lydayn (22/2) tuella 14 pisteen johtoon numeroissa 62-48.

- Lyday oli tänään loistava, mutta kyllähän se sama pätee lähes kauttaaltaan Kazaniin, tilitti Salminen.

Hongan ahdinkoa lisäsi se, että Unicsin irtiottoa oli edeltänyt pelintekijä Wilsonille vihelletty neljäs virhe. Maalatut alueet vastustamattomasti valloittanut Unics veti ensimmäisellä puoliskolla vapaaheitot sisään saldolla 15/18, kun Hongan vastaava kirjattiin 7/8.

Venäjän liigaa ja myös Eurocupin lohkoaan johtava Unics Kazan karautti lopullisesti omille teilleen välittömästi kolmannen neljänneksen alkupuolella, jolloin joukkueen 210-senttinen tähtisentteri Maciej Lampe nosti numeroiksi 70-52. Loppu oli enää pelkkää kosmetiikkaa.

Lietuvos Rytas ja Jasikevicius vuoden alussa Espooseen

 

VTB-liigaa jatkuu Hongan osalta entistäkin mielenkiintoisemmalla kotiottelulla 5. tammikuuta, jolloin Barona Areenalle saapuu liettualaisenkoripallon legendoihin lukeutuvan Sarunas Jasikeviciusin tähdittämä Lietuvos Rytas.

Liettuan kaksi viimeistä mestaruutta nimiinsä vienyt Rytas ja Honka kohtasivat toisensa marraskuun puolivälissä Vilnan Siemens Areenalla, jonka parketilta kotijoukkue poistui 20 pisteen voitto plakkarissaan. Loppiaisen aattona Espoossa esiintyvä Jasikevicius ei pelannut vielä tuossa ottelussa.

Joulutauolle siirtynyt Honka ehtii pelata Korisliigassa vielä kaksi ottelua ennen vuodenvaihdetta. Niissä se kohtaa vuoden 2010 viimeisen viikon tiistaina Vilppaan Salossa ja liigakärki KTP:n torstaina Espoossa.

 Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

Näytä lisää vastaavia