Kauhajoki suvereeniin voittoon pronssiottelussa – Palmin ja Hopkinsin heittokädet kuumina

11.5.2024 20:04 Miesten Korisliigan pronssimitalit ripustettiin tänään Kauhajoen pelaajien kaulaan.

Kauhajoki on Korisliiga-kauden 2023–24 pronssimitalisti. Kuva: Karhu Basket

Kauhajoki rynnisti miesten Korisliigan pronssille 97–73-otteluvoitolla Kataja Basketista. Ottelu pysyi tiukkana puoliajalle asti, ja pitkällä tauolle mentiin 44–42-tilanteessa. Kauhajoen ehdoton dominointi korirautojen alla vei kuitenkin isännät loppua kohden pahalle karkumatkalle, jota Kataja ei enää kyennyt kuromaan umpeen. Levypallot jakautuivat 51–36.

Lämpöä hehkuivat myös useat kauhajokelaiset heittokädet. Topias Palmi pussitti 24 pistettä osuen viidesti kaaren takaa yhdeksällä yrityksellä, ja Shawn Hopkins lisäsi pinoon 16 pistettä täysin vastaavilla kaukoheittojen osumatarkkuuksilla. Sentteri Samuel Givens tilastoi 14 pistettä, kuusi levypalloa, kaksi riistoa ja kolme torjuntaa.

– Kiitos teille kaikille yleisössä! Tämä oli vaikea ottelu. Ilmiselvästi olimme hieman paikassa, jossa emme halunneet olla, mutta se osoittaa joustavuutta ja vahvuutta, että jatkoimme painamista. Alkukautemme vaikeudet vaativat hieman kärsivällisyyttä, mutta taistelimme kovaa ja työskentelimme valtavasti läpi koko kauden, Givens kommentoi.

Katajan pisteistä leijonanosa, 22, syntyi Grant Singletonin toimesta. Päävalmentaja Petri Virtanen kertasi tunnelmia pelin jälkeen:

– Olen tappiosta huolimatta ylpeä joukkueestamme. Onnittelut myös koko Karhu Basketin organisaatiolle. Heidän työssään näkyi upeasti, että alkukauden vaikeuksista huolimatta pää ei painunut pensaaseen vaan kausi päättyi mitalit kaulassa. Kun pääsi haistelemaan tässä ottelussa pronssipelin tunnelmia, niin olisi oikein kiva tulla tänne ensi vuonna pelaamaan finaaleja.

Ottelutilastot

 
8.3.2025 19:40 Korisliiga

Kouvot ei suostu taipumaan – tavoittelee yhä playoff-paikkaa

Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.

7.3.2025 20:46 Korisliiga

BC Nokia hallitsi peliä kummassakin kenttäpäädyssä – veti pidemmän korren lähes kaikissa tilastokategorioissa

BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.

5.3.2025 20:29 Korisliiga

Korihaiden debyytti uudessa kotihallissa äityi jännitysnäytelmäksi – Kauhajoki kukisti Seagullsin

Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

4.3.2025 20:25 Korisliiga

Nokia kaatoi KTP:n kolmannen jakson kirin avulla – Honka Pyrintöä vahvempi Espoossa

Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

Näytä lisää vastaavia