19.12.2023 20:31 Miesten Korisliiga-illan ainoassa ottelussa Kauhajoki haki vierasvoiton Lahdesta.
Topias Palmi (#31) on noussut Kauhajoen johtotähdeksi tuoreessa voittoputkessa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoki kävi arvokkaalla ryöstöretkellä Lahdessa ja nousi tasapisteisiin Kouvojen ja Vilppaan kanssa jatkosarjalohkojen väliselle rajapyykille. Illan ottelussa Lahti Basketball taipui luvuin 77–89.
Kentän ehdoton kuningas oli jälleen kerran Kauhajoen pistetykki Topias Palmi, joka on joukkueensa tämänhetkisessä kolmen ottelun voittoputkessa ollut katkeamattomassa vireessä. Palmille merkittiin pelissä 23 pistettä tuttuun tapaan huomiota herättävillä osumatarkkuuksilla ja viisi levypalloa.
– Olen tyytyväinen kokonaisuuteen, sillä tämä oli tärkeä voitto, joka nostaa meitä nyt sarjataulukossa pari pykälää kerralla. Hyökkäsimme hyvin ja pääsimme rankaisemaan vapaista paikoista, joita aukesi, ja saimme tänään aiempaa paremmin myös puolustusta mukaan, Palmi kommentoi Ruudun haastattelussa.
Lahden puolella vahvimmin edusti tänään Harrison Cleary. Yhdysvaltalaistakamies upotti 21 pistettä ja jakoi neljä syöttöä. Lokakuun pelaajaksi valittu joukkuetoveri, korintekoekspertti Erik Sajantila, sen sijaan saatiin Kauhajoen toimesta puolustettua vain viiteen pisteeseen, mutta oheen kertyi silti seitsemän levypalloa ja neljä syöttöä. Kalle Koivunen puolestaan ylsi 16 pisteeseen saakka.
– Välillä olimme jo ihan kohtalaisia puolustuspäässä, mutta tuli taas turhia nukahduksia ja vapaita kolmosia vastutajalle. Sellaiset syövät heti energiaa, vaikka olisi päässytkin jo lähelle tasatulosta. Mielestäni kuitenkin taistelimme ja annoimme kaikkemme luovuttamatta, Koivunen totesi.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.