8.4.2023 19:55 Miesten Korisliigassa ratkaistiin kaksi puolivälieräsarjaa, kun Kauhajoki ja Helsinki Seagulls etenivät seuraavalle kierrokselle. Kataja Basket puolestaan otti 2–1-johdon omassa sarjassaan.

Rahlir Hollis-Jefferson oli Katajan tähti tärkeässä otteluvoitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kauhajoki hoiteli puolivälieränsä päätökseen vähemmän varmoin elkein kuin aiemmissa otteluissa on totuttu. Vastustaja Tampereen Pyrintö pysytteli hyvin mukana tiukassa pelissä, mutta lopulta Kauhajoki juhli voittoa 84–77.
Välieriin etenevän kotijoukkueen kovin korintekijä oli penkiltä peliin tullut Lee Skinner, jolle merkittiin 21 pistettä ja kahdeksan levypalloa. Joukkuetoveri Severi Kaukiainen tuki työtä tekemällä 15 pistettä ja antamalla yhdeksän koriin johtavaa syöttöä.
Kautensa päättävän Pyrinnön paras pistemies oli tänään Tylan Birts 21:llä.
Kauhajoki kohtaa välierissä Salon Vilppaan.
Helsinki Seagulls viimeisteli niin ikään puolivälieränsä, joskin hieman selkeämmin sävelin. Joukkue kaatoi kotikentällään Töölössä vastustajansa BC Nokian luvuin 101–74.
Seagullsin pisteistä suurimman osan, 16, teki Rene Rougeau, kun taas pelin johtamisesta vastasi etunenässä 13 pistettä ja seitsemän syöttöä kirjauttanut Lassi Nikkarinen.
Voittajien päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi:
– BC Nokia teki tästä tiukan sarjan, vaikka voitimmekin 3–0. Greg Gibson on sellainen koutsi, joka saa aina pelaajistaan kaiken irti. Tietynlainen rutiinimme toimi myös tänään ja saimme muutaman heiton toisella puoliajalla enemmän sisään. Se toi meille voiton tänään.
Nokian pistehai oli Johnathan Stove 18:lla.
Seagullsin välierävastustajaa ratkottiin tänään Joensuussa. Kataja Basket sai sarjassa 2–1 johtoaseman taivuttamalla KTP-Basketin 93–70. Peli ei kauttaaltaan kuitenkaan ollut alkuunkaan niin tasapainoton kuin loppunumerot antavat ymmärtää, sillä KTP kävi matkan varrella useasti vain pisteen päässä.
Voittajien ehdoton sankari ottelussa oli Rahlir Hollis-Jefferson, joka keräsi joukkueensa korkeimman lukeman kaikissa kolmessa tärkeimmässä tilastokategoriassa. Hollis-Jeffersonille merkittiin 26 pistettä, kymmenen levypalloa ja viisi syöttöä. Lisäksi näppeihin tarttui kolme riistoa.
KTP:tä piti parhaiten pystyssä Jordan Giles, jolle merkittiin 19 pistettä.
Katajan ja KTP:n väliset puolivälierät jatkuvat Kotkassa maanantaina 10. huhtikuuta.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.