Kauhajoki ja Korihait kavensivat eroa BC Nokiaan – Seagulls porskuttaa kärjessä

16.3.2024 21:52 Korisliiga jatkui kolmella ylemmän jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat Kauhajoki, Korihait ja sarjaa johtava Seagulls.

Joona Hakamaa viimeisteli yhdeksän pistettä BC Nokiaa vastaan. Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoki pudotti BC Nokian kyydistä

Kauhajoen Karhu isännöi illan ottelussa sarjassa toisena olevaa BC Nokiaa. Kotijoukkue nappasi sarjapisteet 90-71 ja nousi neljän pisteen päähän Nokiasta.

Isännät ottivat johdon jo avausjaksolla. Toisella jaksolla Karhu vain paransi ja pääsi puoliajalle 13 pisteen johdossa. Kun johto säilyi kaksinumeroisena läpi toisen puoliajan, nappasi kotijoukkue tärkeät sarjapisteet.

- Olemme joutuneet adaptoitumaan moniin tilanteisiin kauden aikana. Topias Palmin poissaolo näkyi hyökkäyspelissä. Meillä oli vain 13 koriin johtanutta syöttöä, mutta saimme oikeisiin paikkoihin kovia henkilökohtaisia suorituksia. Joukkuepelipuolelle jäi parantamisen varaa, Karhun päävalmentaja Janne Koskimies sanoi.

Kauhajoen Junior Madut ylsi 22 pisteeseen ja keräsi seitsemän levypalloa. Samuel Givens sai kasaan tupla-tuplan 16 pisteellä ja 11 levypallolla. Nokian Both Gach teki vieraille 23 pistettä. Hän upottu kaikki kahden pisteen heittonsa, mutta kolmen pisteet heitot kolisivat rautoihin.

BC Nokia jatkaa toisella sijalla. Kauhajoki on neljäntenä neljän pisteen päässä toisesta sijasta.

Ottelutilasto

Korihait nappasi tärkeät pisteet Javion Ogunyemin johdolla

Uudenkaupungin Korihait isännöi illan ottelussa Salon Vilpasta. Joukkueet olivat ennen ottelua tasapisteissä, mutta kotijoukkue nappasi isot pisteet voitolla 83-74.

Tasaisen ensimmäisen puoliajan jälkeen kotijoukkue alkoi erottua edukseen kolmannella jaksolla. Korihait pääsi päätösjaksolle kahdeksan pisteen johdossa ja piti johtoasemastaan kiinni aina ottelun loppuun saakka.

- Hallissa oli hieno tunnelma ja pelissä oli kova intensiteetti! Olimme hävinneet kaksi edellistä peliämme, joten olimme valmiita pelaamaan kotiyleisön edessä. Tiesimme olevamme yhden miehen vajaalla, joten kaikkien tulisi nostaa omaa tasoaan. Pelasin hiukan enemmän, mitä alun perin ajattelin, mutta loppujen lopuksi teen kaikkieni, jotta saisimme voiton, Javion Ogunyemi sanoi.

Ottelun hahmo oli Ogunyemi 25/17, joka urakoi täydet 40 minuuttia. Jalen Jackson 16/16/7 koriin johtanutta syöttöä pelasi kokonaisvaltaisen ottelun. Vilppaasta Tavon King heitti 25 pistettä.

Korihait on sarjassa kolmannella sijalla. Vilpas on viidentenä.

Ottelutilasto

Seagullssille vieraspisteet Joensuusta

Ylempää jatkosarjaa johtava Helsinki Seagulls haki päivän ottelussa vieraspisteet Joensuusta. Sarjassa kuudentena oleva Kataja jäi vieraiden jalkoihin 87-77.

Ottelu oli alusta loppuun tasainen. Seagulls kuitenkin erottui edukseen päätösjaksolla, jonka helsinkiläiset veivät nimiinsä 21-13. Se riitti joukkueelle sarjapisteiden varmistamiseen.

- Me puhuttiin kaikilla aikalisillä puolustamisesta. Alussa näkyi matkustus ja jalat oli jäänyt bussiin. Tasainen matsi ja lopussa me saatiin pari kolmosta sisään, Kataja ei. Molemmat puolusti siis lopussa hyvin, vieraiden päävalmentaja Vesa Vertio sanoi.

Chuba Ohams oli vieraiden tehopelaaja 20 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla. Myös Shavon Coleman 18/6 onnistui mukavasti. Vieraista Elijah Lufile onnistui parhaiten. Hänelle kirjattiin tupla-tupla 15 pisteellä ja 15 levypallolla.

Seagulls kasvatti voitollaan pistesaalinsa 42 pisteeseen. Katajalla on kasassa 32 pistettä ja joukkue taistelee edelleen kotiedusta.

Ottelutilasto

 
26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

Näytä lisää vastaavia