5.4.2021 20:10 Kauhajoki otti välierissä Tampereen Pyrintöä vastaan 2–1-johdon illan tiukan taisteluvoiton seurauksena.
Kauhajoki piti pään kylmänä ja kaivoi voiton Tampereelta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kotiedulla välieräsarjaan lähtenyt Tampereen Pyrintö menetti jalansijansa kaatuessaan tänään kotikentällään Kauhajoelle 84–89. Sarja on nyt luvuissa 2–1, ja johtoasema Kauhajoen käsissä.
Millään tavalla selkeistä voimasuhteista ei kuitenkaan ollut kyse, sillä kilpakumppanukset etenivät maaliviivalle asti rinta rinnan. Pyrinnön David Gonzalvez nosti joukkuettaan takaisin mukaan kriittisillä koreillaan vielä viime hetkilläkin, mutta lopulta Kauhajoen Anthony Hilliardin loputon pistetykitys vaiensi tamperelaiset.
Tappion kärsineen kotijoukkueen riveissä parhaita onnistujia olivat jo mainittu Gonzalvez, joka keräsi 18 pistettä ja antoi viisi koriin johtavaa syöttöä. Hänen lisäkseen lämpimänä kävi korinalusten luottomies Brady Skeens, joka upotti kymmenen pistettä ja saalisti hervottomat 18 levypalloa.
Kauhajoen ehdoton sankari oli jo pariin otteeseen jälkensä näkyvästi jättänyt Hilliard. Hän löi ottelussa tauluun lopulta 32 pistettä, joista peräti 24 tuli heitoilla kaaren takaa. Lisäksi hän tilastoi kuusi syöttöä.
Myös joukkueen kapteeni Antti Niskanen nähtiin pitkästä aikaa kentällä, vaikka jäikin kahteen pisteeseen alle kymmenen minuutin peliajalla.
– Ottelun lopussa onnistuimme kontrolloimaan pelirytmin vaihtelua. Tai ainakin onnistuimme sopeutumaan siihen. Pyrintö tulee välillä paikkapuolustuksessaan todella aggressiivisesti iholle, ja välillä he taas antavat enemmän tilaa. Siinä pitää koko ajan tarkkailla, kuinka nopeasti itse pelaa ja kuinka paljon hyökkää, mutta onnistuimme mielestäni fiksusti pitämään päämme kylmänä, Niskanen totesi Ruudun haastattelussa.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.