15.12.2009 Alavireisesti loppuvuoden pelannut Uudenkaupungin Korihait kapsahti tiistain ainoassa Korisliigan ottelussa Joensuun Katajaan, joka otti tasaisesta pelistä kotivoiton 92-86 (43-41) -tuloksella. Korihait on voittanut kuudesta viime pelistään vain yhden. Katajalle sen sijaan voitto oli jo neljäs peräkkäinen.
Petri Virtanen taiteili 28 pistettä ja takasi panoksellaan Joensuun Katajalle neljännen peräkkäisen voiton. Kuva: Kimmo Metsälä.
Pelin ensimmäinen käännekohta osui kolmannelle jaksolle, kun Katajan seitsemän pisteen johto kääntyi Korihaiden 20-2 -nykäisyllä 11 pisteen vierasjohdoksi.
Kataja kipusi uudestaan johtoon viimeisen neljänneksen alussa. Jakson puolivälissä se johti kahdeksalla pisteellä, mutta Korihait nousi kaksi minuuttia ennen loppua vielä 84-84 -numeroihin. Kataja pelasi lopun tarkemmin ja hoiteli voiton kotiin.
– Yksi pelaaja nousi meiltä nyt yli muiden. Korihait pusersi meidät ahtaalle, mutta Virtasen Petri teki silti kovia koreja, kehui Katajan valmentaja Pekka Salminen kuusi kolmosta ja kaikkiaan 28 pistettä heittänyttä takamiestä.
Katajan kotimaista tehoa lavensi Sami Lehtoranta 17 pisteellä.
Korihaiden kotimaiset pelaajat tekivät sen sijaan vain kuusi pistettä, kun korinteosta vastasivat Arizona Reid 32:llä, Darryl Hudson 19:llä ja Josh Gonner 17 pisteellä.
(STT)
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.