Katajalle täpärä tappio FIBA Europe Cupissa

2.12.2015 Valkovenäläinen Tsmoki-Minsk vei FIBA Europe Cupin lohkovoiton Kataja Basketin nenän edestä 1761 katsojan edessä LähiTapiola Areenalla. Joensuun kotiyleisö joutui jännittämään viimeiseen heittoon saakka, mutta Trevis Simpsonin potentiaalinen voittoheitto kolahti eturautaan ja voitto kirjattiin Tsmoki-Minskille 84-86 (40-49).

"Taikuri" Rannikko heitti 28 pistettä, mutta Kataja taipui Tsmoki-Minskille.

Trevis Simpson ja Kataja Basket kohtaa FIBA Europe Cupin seuraavassa vaiheessa Ranskan ykkösjoukkueen. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.


Fyysisesti levypalloista taistelleet valkovenäläiset pääsivät etuasemaan ensimmäisellä puoliajalla ja Kataja joutui pahimmillaan 11 pisteen taakse. Kataja juoksi kuitenkin erinomaisesti kenttää kuroen eron ja viimeisillä minuuteille oli jo selvää, että kyseessä on jännitysnäytelmä.
 

Teemu Rannikko toi kahdella peräkkäisellä kolmosellaan Katajan pisteen päähän 78-79, kun peliaikaa oli jäljellä enää vajaat kaksi minuuttia. Justin Gray ja Carson Desrosiers vaihtoivat kakkoset päittäin, mutta 11 sekuntia ennen summeria Gray veti pidemmän korren kalastaen virheen ja upottaen kahdella vapaaheitolla tilanteeksi 80-83.
 

Kummatkin joukkueet rikkoivat taktisesti toisiaan kahteen kertaan, joista viimeisimmässä Branko Mirkovic heitti ensimmäisen ohi, mutta toisen sisään 84-86 ja kotijoukkueelle jäi aikaa vain 2 sekuntia. Kataja löysi pitkällä syötöllä päätyrajasta Simpsonin, joka ehti vielä laukaista kolmosen pari metriä viivan takaa, mutta heitto kolahti raudoista ohitse.
 

Katajalta Rannikko (28/4/8 syöttöä) pelasi jälleen kerran maagisen pelin saaden vahvan tuen mm. Simpsonilta (23/2), Desrosiersiltä (13/7) ja Tommi Huolilalta (11/3). Tsmoki-Minskiltä onnistui Mirkovicin (19/5) ja Grayn (15/1) lisäksi Anthony Hilliard (15/6) ja Ivan Maras (16/11).
 

FIBA Europe Cupin jatkopeleissä Kataja saa vastaansa Ranskan pääsarjan piikkipaikalla majailevan ASVEL Basketin, slovenialaisen Krka Novo Meston ja israelilaisen Maccabi Rand Median.

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

Näytä lisää vastaavia