20.10.2009 Joensuun Kataja otti Korisliigan tiistain ainoassa pelissä kauden ensimmäisen kotivoittonsa, kun se kukisti KTP-Basketin pistein 93-82 (44-44). Viisi ensimmäistä peliään hävinnyt Kataja otti toisen peräkkäisen voittonsa, kun se avasi voittotilinsä lauantain vieraspelissä FoKoPoa vastaan.
Daviin Davis kirjautti 19 pisteen, seitsemän levypallon ja viiden torjunnan tehot, kun Joensuun Kataja otti toisen voittonsa. Kuva: Francois Perthuis.
Tasainen peli kääntyi Katajalle viimeisellä neljänneksellä. KTP johti kuutisen minuuttia ennen loppua 74-78 -tilanteessa, mutta Daviin Davisin ja uuden pelinrakentajan Jeb Iveyn johdolla Kataja vei seuraavan neliminuuttisen 12-0 ja nousi 86-78 -johtoon. KTP pääsi vielä neljän pisteen päähän, muttei enää ohi.
– Iso osa voitosta kuuluu Iveylle, joka toi tasapainoa peliimme. Hän hapuili vielä heitoissaan, muttei menettänyt kertaakaan palloa. Hänen myötään muutkin pelaajat saivat itseluottamusta ja näin ratkaisijoiden kaartimme laajeni alkukauden peleistä, kommentoi Katajan valmentaja Pekka Salminen.
KTP oli vahvempi korin tuntumassa, mutta Kataja ratkaisi voittonsa jälleen tehokkaalla kaukoheittopelillä upotettuaan 15 kolmen pisteen koria 48 prosentin tarkkuudella.
Katajan tasaisen tehotrion muodostivat Ivey 20 pisteellä sekä Davis ja Petri Virtanen 19 pisteellä.
KTP:n tehokolmikkoon pääsivät Eric Washington ja Isaac Spencer 20:llä sekä Pasi Heinonen 15 pisteellä.
(STT)
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.