23.4.2017 Joensuun Kataja otti todellisen niskalenkin välieräsarjassa Helsinki Seagullsia vastaan sunnuntaina. Kisahallissa tasaisensa soljunut ottelu kääntyi päätösjaksolla täydellisesti Katajalle, joensuulaisten tyylitellessä 84-67 (35-34) –vierasvoittoon.
Carl Lindbom ja Seagulls olivat käden mitan verran myöhässä päätösjaksolla, kun Teemu Rannikon johtama Kataja marssi välieräsarjan kolmanteen voittoon. Kuva: Ville Vuorinen
Ottelun kolme avausjaksoa sujuivat juuri niin tasaisissa merkeissä, kuin kolme jaksoa välieräkoripalloa vain voivat sujua. Kataja vei avauskympin kahdella pisteellä, toinen jakso meni Seagullsille pinnalla ja kolmas jakso urheiltiin tasalukemissa, joten päätösneljännekselle lähdettiin kutkuttavassa yhden pisteen vierasjohdossa.
Antto Nikkarinen nosti isännät päätösneljänneksen avaushetkillä pisteen johtoon komealla floaterillaan, mutta otti neljännen virheensä vielä avausminuutin loppupuolella ja siirtyi viidennen virheen pelossa penkille tämän jälkeen. Seagullsin takakentän virhevaikeudet syvenivät entisestään, kun Alex Vaenerbergin epäurheilijamainen virhe kahta minuuttia myöhemmin oli myös miehen neljäs.
Seagullsin kärsiessä virhevaikeuksista erityisesti takakenttänsä osalta, otti Kataja tilanteesta kaiken hyödyn irti. Päätösjakson toiselta minuutilta alkanut, vain isäntien Timo Heinosen lay-upin häiritsemä 16-2 –runi repi ottelun voittotaistelun ratkaisevasti Katajalle, vierasjoukkueen noustessa viisi minuuttia ennen päätössummeria jo 13 pisteen karkumatkalle.
Suurimmillaan vierasjohto kävi jo 19 pisteessä Jarekious Bradleyn hyppyheiton jälkeen puolitoista minuuttia ennen ottelun päätöstä, mutta Seagulls onnistui vielä kaventamaan vierasvoiton numerot lukemiin 84-67 (35-34).
Voiton ansiosta Kataja johtaa ottelusarjaa voitoin 3-1.
- Hyvä vierasvoitto meille. Me olimme hyviä puolustuspäässä, emme antaneet Seagullsille helppoja heittoja ja hyökkäyspäässä pidimme huolta pallosta. Näistä asioista olemme puhuneet koko sarjan ajan, kommentoi Katajan päävalmentaja Greg Gibson.
Bradley oli vierasjoukkueen tehokkain pelaaja sunnuntaina 19 pisteellä ja 7 levypallolla. Bradleyn takana 14 pisteeseen ylsivät Vesa Mäkäläinen (14/3), Darryl Bryant (14) ja Rion Brown (14/6/3 syöttöä), Teemu Rannikon operoidessa Katajalle 13 pistettä ja 5 koriin johtanutta syöttöä.
Seagullsin riveistä kovinta jälkeä tekivät Gerald Lee Jr. (13/4), Devonte Upson 12/6) sekä tehokkaat 22 minuuttia kentällä viettänyt Nikkarinen (10/4 syöttöä).
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.