23.4.2017 Joensuun Kataja otti todellisen niskalenkin välieräsarjassa Helsinki Seagullsia vastaan sunnuntaina. Kisahallissa tasaisensa soljunut ottelu kääntyi päätösjaksolla täydellisesti Katajalle, joensuulaisten tyylitellessä 84-67 (35-34) –vierasvoittoon.

Carl Lindbom ja Seagulls olivat käden mitan verran myöhässä päätösjaksolla, kun Teemu Rannikon johtama Kataja marssi välieräsarjan kolmanteen voittoon. Kuva: Ville Vuorinen
Ottelun kolme avausjaksoa sujuivat juuri niin tasaisissa merkeissä, kuin kolme jaksoa välieräkoripalloa vain voivat sujua. Kataja vei avauskympin kahdella pisteellä, toinen jakso meni Seagullsille pinnalla ja kolmas jakso urheiltiin tasalukemissa, joten päätösneljännekselle lähdettiin kutkuttavassa yhden pisteen vierasjohdossa.
Antto Nikkarinen nosti isännät päätösneljänneksen avaushetkillä pisteen johtoon komealla floaterillaan, mutta otti neljännen virheensä vielä avausminuutin loppupuolella ja siirtyi viidennen virheen pelossa penkille tämän jälkeen. Seagullsin takakentän virhevaikeudet syvenivät entisestään, kun Alex Vaenerbergin epäurheilijamainen virhe kahta minuuttia myöhemmin oli myös miehen neljäs.
Seagullsin kärsiessä virhevaikeuksista erityisesti takakenttänsä osalta, otti Kataja tilanteesta kaiken hyödyn irti. Päätösjakson toiselta minuutilta alkanut, vain isäntien Timo Heinosen lay-upin häiritsemä 16-2 –runi repi ottelun voittotaistelun ratkaisevasti Katajalle, vierasjoukkueen noustessa viisi minuuttia ennen päätössummeria jo 13 pisteen karkumatkalle.
Suurimmillaan vierasjohto kävi jo 19 pisteessä Jarekious Bradleyn hyppyheiton jälkeen puolitoista minuuttia ennen ottelun päätöstä, mutta Seagulls onnistui vielä kaventamaan vierasvoiton numerot lukemiin 84-67 (35-34).
Voiton ansiosta Kataja johtaa ottelusarjaa voitoin 3-1.
- Hyvä vierasvoitto meille. Me olimme hyviä puolustuspäässä, emme antaneet Seagullsille helppoja heittoja ja hyökkäyspäässä pidimme huolta pallosta. Näistä asioista olemme puhuneet koko sarjan ajan, kommentoi Katajan päävalmentaja Greg Gibson.
Bradley oli vierasjoukkueen tehokkain pelaaja sunnuntaina 19 pisteellä ja 7 levypallolla. Bradleyn takana 14 pisteeseen ylsivät Vesa Mäkäläinen (14/3), Darryl Bryant (14) ja Rion Brown (14/6/3 syöttöä), Teemu Rannikon operoidessa Katajalle 13 pistettä ja 5 koriin johtanutta syöttöä.
Seagullsin riveistä kovinta jälkeä tekivät Gerald Lee Jr. (13/4), Devonte Upson 12/6) sekä tehokkaat 22 minuuttia kentällä viettänyt Nikkarinen (10/4 syöttöä).
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.