Kataja päihitti Kobrat PowerParkissa – Joonas Lehtoranta pelasi debyyttinsä käärmepaidassa

6.12.2023 17:30 Vastikään Joonas Lehtorannalla vahvistunut Kobrat pelasi kotiottelunsa poikkeuksellisesti PowerParkin Palace Areenalla mutta hävisi sen Kataja Basketille.

Kobrat ei saanut Katajaa kuriin itsenäisyyspäivän ottelussa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Kobrat juhlisti itsenäisyyspäivä pelaamalla kotiottelunsa ensimmäistä kertaa Härmän PowerParkin Palace Areenalla. Vieraaksi saapui Kataja Basket. Isäntien merkkipäivä jäi kuitenkin vaisuksi, kun se taipui vierailleen raskain luvuin 69–88.

Merkittävää ottelussa oli myös se, että kokeneen Kobrat-pelaajan Juho Lehtorannan veli Joonas Lehtoranta liittyi ensimmäistä kertaa seuran pelivahvuuteen. Joonas on tähän mennessä viettänyt suurimman osan urastaan KTP-Basketin paidassa. Lapuan-debyytissään hän jäi pisteittä mutta merkkautti kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä.

Pelin kovin pistemies oli Katajan Elijah Lufile, joka pussitti 22 ja kahmi samalla vielä 12 levypalloakin. Joukkuetoveri Tuomas Hirvonen edusti 11 pisteen, seitsemän syötön ja kahden riiston arvoisesti.

– Alkuun tuntui vähän oudolta pelata tällä tavalla vieraassa hallissa, mutta ihan hyvin näytti täälläkin uppoavan. Oikein kiva oli pelikokemus. Puolustimme hyvin Lapuan yksilöitä vastaan ja saimme vahvuudet pois. Emme myöskään antaneet heidän juosta kenttää, ja se oli varmasti tärkein asia tänään, Hirvonen pohti Ruudun haastattelussa.

Kobrien tilastokuningas oli KJ Buffen 20 pisteellä ja kymmenellä levypallolla.

 
12.3.2025 20:42 Pääjuttu

Alemman jatkosarjan playoff-paikoista tiukka taistelu – ylälohkossa kotiedut lukittu

Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.

12.3.2025 15:42 Korisliiga

Kalib Boone Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.

8.3.2025 19:40 Korisliiga

Kouvot ei suostu taipumaan – tavoittelee yhä playoff-paikkaa

Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.

7.3.2025 20:46 Korisliiga

BC Nokia hallitsi peliä kummassakin kenttäpäädyssä – veti pidemmän korren lähes kaikissa tilastokategorioissa

BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.

5.3.2025 20:29 Korisliiga

Korihaiden debyytti uudessa kotihallissa äityi jännitysnäytelmäksi – Kauhajoki kukisti Seagullsin

Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

4.3.2025 20:25 Korisliiga

Nokia kaatoi KTP:n kolmannen jakson kirin avulla – Honka Pyrintöä vahvempi Espoossa

Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

Näytä lisää vastaavia