13.4.2022 20:28 Joensuun Kataja vastasi puolivälierien suurimmasta yllätyksestä, kun se kukisti viidennessä pelissä Kouvot 73-60 ja leimasi lippunsa välieriin. Välierissä se kohtaa Salon Vilppaan.
Niko Mattilan käsi ei tärissyt ratkaisuhetkillä. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Ottelun isot panokset eivät näkyneet vieraiden pelissä vaan joukkue aloitti ottelun todella vahvasti. He karkasivat heittopelinsä siivittämänä nopeasti 18-6 johtoon.
- Aloitimme hyvin, mutta sen jälkeen meille tuli pieniä nukahduksia ja Kouvot pääsi takaisin peliin. Kouvojen pieni viisikko yllätti ainakin minut henkilökohtaisesti, Katajan Mikael Laihonen totesi Ruudulle puoliajalla.
Kouvot ei kuitenkaan vieraiden terävää alkua hätkähtänyt ja kipusi nopeati Katajan rinnalle. Puoliajalle mentiin tilanteessa 34-34.
- Uskoimme omaan tekemiseen ja siihen, että Kataja jatkaa vaikeiden heittojen ottamista. Pieni viisikkomme toi kentälle tilaa, Robert Hall totesi puoliajalla Ruudun haastattelussa.
Kolmas jakso oli tasaista puurtamista molemmissa päädyissä. Päätösjaksolle lähdettiin jännittävästä tilanteesta Katajan johtaessa 50-48.
Eroa joukkueiden välille alkoi syntymään päätösminuuteilla, kun Rhamel Brown ja Niko Mattila onnistuivat hyökkäyspäässä ja ero kasvoi nopeasti kahdeksaan pisteeseen. Kouvot ei tästä enää toipunut ja vierasjoukkue nappasi välieräpaikan 73-60.
- Fiilis on joukkueessa todella hyvä. Koko joukkue on tehnyt kovaa kovaa töitä. Yhtenäisyys on meidän joukkueen juttu, Mattila myhäili Ruudun haastattelussa.
Brown oli pitelemätön päätöshetkillä. Hän pussitti 13 pistettä ja keräsi 13 levypalloa. Nicholas Griffin säkitti 15 pistettä. Kouvojen pisteykköseksi nousi Billy Boyd 17 pisteellä.
- Tämä on raakaa peliä. Ollaan tehty kuusi kuukautta todella hyvin hommia, mutta ratkaisuhetkillä ei oltu parhaimmillamme. Hienoa, että nuoret pelaajat saavat näitä kokemuksia, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen harmitteli Ruudun haastattelussa.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.