Kataja kaatoi mestarin

14.2.2007 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja sai keskiviikkokierroksen kotipelissään kovan vastuksen mestaruutta puolustavasta Lappeenrannan NMKY:stä, mutta sarjapisteet jäivät Joensuuhun 91-83 (48-38) -tuloksella.

Kataja hallitsi peliä, mutta vieraat venyivät viimeisellä neljänneksellä tasatilanteeseen ja kärkkyivät toiseksi viimeisellä minuutilla vain neljän pisteen päässä.

Katajan tasaisesta tehosta vastasi 12-17 pistettä heittänyt kuusikko, josta Petri Virtanen oli tehokkain. Luke Lloyd kahmi Katajalle 16 levypalloa.
LrNMKY:n tehokkaimpia olivat tuoreimmat vahvistukset Glenn Stokes 23 ja Anthony Lackey 18 pisteellä. Joukkue pelasi nyt kolmannen pelin peräkkäin ilman nilkkavaivaista Pasi Riihelää.

Sarjan kärkiparin ero pysyi kahdeksassa pisteessä, kun kakkosena oleva Espoon Honka otti täpärän 75-72 (35-39) -kotivoiton Team Componentasta.
Componenta johti peliä pitkään, mutta Honka nousi viimeisellä minuutilla voittoon Phil Hickeyn nostettua pelin kaikki kolme koriaan ratkaisuhetkillä.

Hongan parhaita pistemiehiä olivat Jukka Matinen 20:lla ja Matthew Williams 19 pisteellä. Chris Davis heitti vieraille 24 ja Rakim Hollis 17 pistettä.

- Ei kovinkaan kaunista koripalloa, mutta tällaiset voitot ovat
joukkueelle erittäin tärkeitä. Ne kehittävät joukkuetta eniten, korosti
Matinen.

ToPolle ainoa vierasvoitto

ToPo haki kierroksen ainoan vierasvoiton, kun Namika Lahti taipui tuloksella 79-83 (42-42).

ToPo käänsi viimeisen puolentoista minuutin aikana lahtelaisten 77-76 -johdon neljän pisteen voitokseen John Thomasin kolmosella ja Omari Westleyn neljällä vapaaheitolla. Kaksikko vastasi vieraiden tehosta, kun Westley heitti 22 ja Thomas 21 pistettä.

ToPon korilinko Logi Gunnarsson joutui seuramaan pelin sivusta, kun hänen Kotkassa loukkaama nivus vihoitteli. Ville Tuominen paikkasi Gunnarssonin poissaoloa kymmenellä pisteellä.

- Hemmetin kova voitto, kun Gunnarsson puuttui ja Wesby lensi ulos ottelun lopussa. Tämä kertoo leveästä materiaalistamme, kommentoi Tuominen.

Timothy Bograkos pääsi Namikan tehokkaimmaksi 14 pisteellä.

KTP vahvisti otettaan Kymenlaakson koripalloherruudesta ottamalla Kouvolan Kouvoista murskavoiton 95-58 (45-30) -tuloksella.

Koko ajan peliä johtaneet kotkalaiset ottivat tyrmäysvoiton viimeisellä neljänneksellä voittamalla sen peräti 26-4.

Neljännen peräkkäisen voittonsa napanneesta KTP:stä Jerald Fields keräsi 20 ja Maurice Ingram 17 pistettä 13 levypallon lisäksi.

Yhdeksästä viime pelistään vain yhden voittaneesta Kouvoista Roberto Gittens ja Wayne Bernard merkkauttivat 13 pistettä.

Liimolle PuHussa ensimmäinen voitto

Vantaalla kohtasivat karsintaviivan alapuolella olevat Pussihukat ja Tampereen Pyrintö, joista PuHu katkaisi viiden pelin tappioputkensa 98-84 (43-42) -voitolla.

Tasainen peli repesi kotijoukkueen eduksi kolmannella jaksolla PuHun voitettua sen peräti 29-7.

Ensimmäisen voittonsa Kari Liimon valmennuksessa ottaneesta PuHusta Bilal Salaam pussitti 24 ja Willie Mitchell 21 pistettä. Eric Washington heitti Pyrinnölle 34 pistettä, joista 24 jo taukoon mennessä. Hänen lisäkseen kaksinumeroisiin lukemiin pääsi vain James Wright 20 pisteellä.

Uudenkaupungin Korihait jatkoi voittokulkuaan 90-79 (39-41) -kotivoitolla Porvoon Tarmosta.

Vieraat johtivat vielä neljä minuuttia ennen loppua, mutta Korihait porhalsi loppuhetket edukseen 14-2 -lukemin.

Ronald Yates heitti Korihaille 27 pistettä ja William Copeland 19. Chris Hester piti Tarmoa voiton syrjässä 19:llä ja hurjasti aloittanut Nick DeWitz 18 pisteellä.

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia