Kataja ja Karhu Basket nappasivat hallitut kotivoitot

26.10.2019 19:35 Hallitseva Suomen mestari otti neljännellä yrityksellä kauden ensimmäisen kotivoittonsa.

Cameron Jones ja Karhu Basket voittivat kauden ensimmäisen kerran kotonaan. Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoen Karhu Basket kaatoi kotiparketillaan vierailleen Uudenkaupungin Korihait 81–69 (37–30). Voitto oli samalla hallitsevan Suomen mestarin ensimmäinen kotivoitto.

Korihait ei missään nimessä päästänyt oranssipaitoja helpolla. Korisliigan ainoa voitoton joukkue roikkui Karhu Basketin kannoilla läpi 40 minuutin koitoksen. Lopulta ilman pelintekijä Casey Bensonia pelanneet vierailijat kuitenkin jäivät 12 pisteen päähän voittajistaan.

Karhu Basketin tehopelaajana lauantaina kunnostautui Cameron Jones (23/6/6s/3r). Jonesin ohella Evan Yates (17/12) ja Samme Givens (17/5) pelasivat tasollaan. Sen sijaan kapteeni Bojan Sarcevic (0/1/3s) jäi poikkeuksellisesti tyystin vaille pistemerkintöjä.

– Kotivoitto on iso helpotus. Viime kaudella emme juurikaan hävinneet kotisalissa ja nyt olimme hävinneet kolme kotipeliä putkeen. Pelasimme nyt paremmin joukkueena ja yritämme jatkaa sitä. Haluamme pelata fanien edessä hyvin. Vastustaja heitti hyvin, mutta me olimme tänään parempi joukkue, Jones linjasi.

Korihaille tappio oli jo kauden kahdeksas. Uusikaupunkilaisten aloitusviisikossa esiintyi pirteästi 16-vuotias Tommi Lehtonen (8/2). Lehtonen urakoi komeasti 29 minuuttia. Eniten pisteitä Korihailta tulittivat Anton Cook (15/4/4s) ja Valtteri Leino (12/4).

–  Verrattuna viime peleihin, pelasimme kolmella neljänneksellä hyvää puolustusta, mutta se ei ihan kantanut loppuun asti. Meidän pitää parantaa kommunikaatiota puolustuspäässä, Cook totesi.

Karhu Basket pelaa seuraavan kerran keskiviikkona Kouvolassa. Korihait metsästää avausvoittoaan perjantaina, kun vieraaksi saapuu BC Nokia.

Ottelutilasto

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Kataja löi selvästi pahasti siipirikkoisen Kobrat

Joensuun Kataja Basket otti kauden viidennen voittonsa, kun pahasti loukkaantumisista kärsivä Lapuan Kobrat ei pystynyt haastamaan kotijoukkuetta ottelun voittotaistelussa. Kataja rallatteli helpohkoon voittoon koriluvuin 91–67 (53–30).

Katajan urakkaa helpotti Kobrien neljän avainpelaajan poissaolo. Jordan Capps, Antto Nikkarinen, Juho Lehtoranta ja Lauri Toivonen olivat eri syistä sivussa Joensuun-reissulta.

– Harmittaa Lapuan tilanne loukkaantumisten takia. Voitot lasketaan ja tyytyväinen siitä, että saimme alussa hyvän kaulan aikaan ja sitten kun peli käytännössä ratkesi, niin emme ehkä saaneet pidettyä intensiteettiä samalla tasolla loppupeliä, Katajan käskyttäjä Juha Sten myönsi.

Katajalta eniten pisteitä takoivat Brandon Walters (17/6) ja Jarred Ogungbemi-Jackson (17/7/7s).

Kobrien tehokaksikkona hääri Julien Lewis (20/10/5s) sekä Reggie Keely (25/8). Nuorisokaartista Niko Mantere (5/0) ja Samuel Kujala (0/5) urakoivat uransa suurimmat minuutit Korisliigassa.

– Valitettava tilanne, kun paljon miehiä loukkaantuneena, mutta toisaalta se avasi minulle isot minuutit tänään. Olihan se mukavaa pelata, 34 minuuttia kentällä viihtynyt Kujala puntaroi.

Katajan Korisliiga-taival jatkuu lauantaina, kun Lahti Basketball saapuu Joensuuhun. Kobrat saa perjantaina vieraakseen Helsinki Seagullsin.

Ottelutilasto

 
31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

Näytä lisää vastaavia