Kataja ja Honka välieriin

20.3.2003 SM-runkosarjan kärkikaksikko, joensuulainen Kataja ja Honka, pelaavat tänäkin vuonna SM-mitaleista. Kataja selvitti tiensä välieriin hakemalla 88-76-voiton Lappeenrannan NMKY:stä keskiviikkona. Honka puolestaan löysi kateissa olleen vauhtinsa ja nujersi Kouvot näytöstyyliin vieraissa 104-69. Molemmat ottelusarjat päättyivät 3-1. Kahdessa muussa puolivälieräparissa sen sijaan nähdään viidennet ottelut, jotka pelataan perjantaina (21.3.).

Kataja oli jälleen aggressiivisempi osapuoli, joka nousi ottelusarjan teemaksi. Kummalla riitti enemmän nälkää, veti kamppailuissa pidemmän korren. Tällä kertaa aggressiivisuus ei näkynyt niinkään levypallotilastoissa, vaan virheissä. Kataja puolusti hyvin läpi ottelun, mutta ei joutunut rikkomaan kuin satunnaisesti, kun lappeenrantalaiset kaihtoivat korinalustilanteita.

Kolmannella neljänneksellä Lappeenrannalla oli mahdollisuutensa, kun Kataja oli Jukka Toijalan ja Andre Foremanin korinteon varassa. Kotijoukkue hivuttautuikin vieraiden tuntumaan (45-49). Jakson viimeisillä minuuteilla Janne Valtonen teki kuitenkin viisi pistettä ja Foreman sivalsi kolmosen pojaan summerin soidessa. Näin Kataja pääsi päätösneljännekselle kahdeksan pisteen johtoasemassa (49-57). Lopulliset niitit LrNMKY:n arkkuun nakutti Sami Laaksonen.

Foreman oli teholukemillaan 24/12 kentän tehokkain. Loppua kohden parantanut Clifton Jones (16/6), Toijala (15/4) ja Laaksonen (14/3) säestivät. Lappeenrannan yksinäinen oli maajoukkuelaituri Pasi Riihelä, joka teki 17 pistettä ja poimi kahdeksan levypalloa.

Kataja saa välierissä vastaansa huonoimmin SM-runkosarjassa sijoittuneen välieräjoukkueen. Mikäli Vilpas etenee välieriin ottelusarjastaan Pussihukkia vastaan, on Vilpas Katajan vastus. Mikäli taas Pussihukat voittaa, tulee Katajalle vastaan voittaja otteluparista KTP-BC Jyväskylä.

Honka karkasi lyhyellä viisikolla

Espoolaisjoukkue Honka vakuutti keskiviikkona. Se kirmaisi karkuun jo avausjaksolla, jonka se vei nimiinsä 34-16. Honka-luotsi Mihajlo Pavicevic marssitti kentälle aloitusviisikon, joka oli lyhyempi kuin joukkueen aiemmissa otteluissa. Viisikkoon kuuluivat Olli Nikitin, Maurizio Pratesi, Marcus Grant, Jukka Hemdal ja Heikki Zitting. Kyseinen iskunyrkki löysi peli-ilon, joka Hongan peleistä on ollut kateissa. Tulosta syntyi sen mukaisesti: vierasjoukkue puolusti aggressiivisesti, pääsi juoksemaan nopeita ja heittopeli kulki kauempaakin.

- Ratkaisimme ottelun tällä kertaa heti ensimmäisellä neljänneksellä. Tämä oli sitä peliä, jolla pärjäsimme myös runkosarjassa. Kouvot on hyvä nuori joukkue, jolla on tulevaisuutta, mutta vielä ei ollut heidän aikansa, Pratesi pohti taiston tauottua.

Kouvojen kokonaisvirettä laski upean kauden – ja puolivälieräsarjan - pelanneen Ville Kauniston vatsatauti, joka vei mehut miehestä jo varhaisessa vaiheessa. Teemu Loikkanen tuli peliin vaihdosta ja vastasi Kouvojen pirteimmästä esityksestä. Muuten onnistujat olivat vähissä.

Hongalla sen sijaan onnistujia riitti. Yksi heistä oli 70 prosentin (7/10) tarkkuudella 20 pistettä heittänyt Pratesi. Grant teki 24 pistettä ja vei 11 levyriä. Vaihtomiehen rooliin joutunut Dan Crosskin paransi huomattavasti. Hän pussitti 16 pistettä pelaten koko ajan joukkueelleen.

Vilpas nousi ahdingosta – taas

Salolaisjoukkue Vilpas Vikings on muokannut puolivälierätaistelustaan Pussihukkien kanssa varsinaisen trillerin. Oltuaan 0-2-otteluvoitoin tappiolla Vilpas on kahdessa viimeisessä venynyt voittoihin. Kuten maanantainakin, aiheutti Vilpas sydämentykytyksiä salolaiskannattajille myös keskiviikkona. Vilpas aloitti huonosti jääden jälkeen Pussihukista, jotka ottivat alussa 14-4-johdon. Salolaiset löysivät tämän jälkeen pian rytminsä ja alkoi tapahtua. Vilpas teki reilun kymmenminuuttisen aikana 39 pistettä ja pääsi puoliajalle 43-33-johdossa.

PuHu tuli vielä kertaalleen uhkaamaan kotijoukkuetta nousten kolmen pisteen päähän päätösjakson alussa. Ilpo Jalonen rauhoitti kuitenkin tilanteen kokemuksellaan ja Donta Bright sekä Jukka Kataja väänsivät tukun koreja, joilla Vilppaan 85-74-voitto varmistui.

Vilppaan esitys oli kaikkiaan tasainen. Viisi pelaaja ylsi kaksinumeroisiin pistelukemiin. Yllättäjiksi nousivat neljä kolmosta heittänyt Mikko Arosilta (13/0) ja Markku Koivisto (11/9), joka haki tärkeitä levypalloja. PuHu:n järkälemäinen Philip Hickey joutui aikaisin virhevaikeuksiin ja istui pitkät tovit penkillä. Ville Olki oli vantaalaisten paras. Hän heitti 18 minuutissa 12 pistettä.

Jyväskylä vahvempi ilman Burtoniakin

Jos Vilpas on osoittanut venymiskykyä, niin samaa voi totisesti sanoa BC Jyväskylästä. Jyväskylä joutui keskiviikon neljänteen puolivälierään KTP:a vastaan ilman toista amerikkalaisvahvistustaan. Jo maanantaina sairaana pelannut Nat Burton oli keskiviikkona sängyn pohjalla kuumeen kourissa ja angiinaan sairastuneena. Jyväskylä onnistui kääntämään Burtonin poissaolon positiiviseksi energiaksi, joka kantoi voittoon.

KTP johti parhaimmillaan pariinkin otteeseen kymmenellä pisteellä, viimeksi tilanteessa 51-41. BC Jyväskylän voittokirin avasi Petri Virtanen, joka virtuoosimaisilla koreillaan tahditti kotijoukkueen 67-63-johtoon. Virtanen teki kolmannella jaksolla 14 pistettä. Päätösneljänneksellä tahtipuikon otti käsiinsä Patrick Savoy. KTP käväisi vielä pisteen päässä (77-76), mutta Savoy vei ottelusarjan viidenteen ja ratkaisevaan peliin tekemällä joukkueensa yhdeksän viimeistä pistettä. BC Jyväskylä voitti lukemin 86-76.

Koko ottelussa Savoy nosteli 36 pistettä, Virtanen puolestaan rankaisi kotkalaispuolustusta 25 pisteen edestä. KTP:llä pisteidenteko jakaantui tasaisemmin, mutta joukkueen esitystä synkensivät lukuisat menetykset. KTP menetti pelivälineen hallinnan peräti 22 kertaa, joista amerikkalaiskaksikolle James Head-Greg Lewis merkittiin 16.

Viidennet puolivälierät pelataan siis perjantaina 21.3. Ottelu PuHu-Vilpas käynnistyy Myyrmäen Urheilutalolla klo 18.30 ja ottelu KTP-BC Jyväskylä samaan aikaan Karhuvuoren Urheilutalolla.

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

24.10.2025 20:25 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton syysliittokokous valitsi Antti Zittingin kunniapuheenjohtajaksi

Koripalloliiton liittokokous käsitteli perjantaina liiton edellistä tilikautta. Koripalloliiton puheenjohtajana 2013–19 toiminut Antti Zitting valittiin liiton kunniapuheenjohtajaksi. Heidi Adler valittiin ehdollepanotoimikunnan puheenjohtajaksi.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

24.10.2025 16:13 Susijengi

Ranska julkisti miehistönsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan

Hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska on julkistanut neljäntoista miehen leiritysryhmänsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan, joka pyöräyttää käyntiin Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin huipentuvan rupeaman. Susijengi toivottaa Ranskan tervetulleeksi kotikentälleen Espoo Metro Areenalle maanantaina 1. joulukuuta klo 18.30 alkaen.

24.10.2025 14:34 Vastuullisuus

Ensiaputaidot ovat joukkuetaitoja – Susijengin Andre Gustavson kannustaa junnut oppimaan ensiapua

Andre Gustavson on 26-vuotias koripalloilija ja Ensiapujoukkueen pelaajakeulakuva. Andre lähti mukaan pelaajakeulakuvaksi hyvän asian takia ja hän allekirjoittaa ensiapukoulutuksen perusajatuksen: harjoittelemalla ja varautumalla pystyy toimimaan paremmin.

24.10.2025 10:48 Valmentajat

NVS 2026: Riku Laanti esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Riku Laanti esiintyy tammikuun seminaarissa aiheenaan "Kultturien kohtaaminen".

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

Näytä lisää vastaavia