11.7.2017 Naisten Korisliigan kestomenestyjiin lukeutuva Catz on täydentänyt ensi kauden ryhmäänsä Äänekosken Huiman kasvatilla Karoliina Rytkösellä. Seitsemällä kaudella Huiman edustusjoukkueen pelipaidan päälleen pukeneella 22-vuotiaalla Rytkösellä on tilillään lähes 200 pääsarjaottelua, joten hän tuo Catziin aimo annoksen kokemusta. Viime kaudella otteluita kertyi 25, joissa korisukka heilui 8,9 pisteen keskiarvolla.
Karoliina Rytkönen siirtyy Catziin. Kuva: Tytti Nuoramo.
- Päätin jo ennen viime kautta, että jos tuleva kausi menee hyvin, voisin lähteä kokeilemaan minne siivet kantavat, Karoliina toteaa.
– Sain Huimassa viime kaudella paljon vastuuta ja se kasvatti itsevarmuutta. Into tähän lajiin ja halu kehittyä on nyt valtavan suuri. Kun sitten sain mahdollisuuden päästä Catziin pelaamaan, niin palaset ikään kuin loksahtivat kohdalleen. Uskon, että pystyn ottamaan siellä uuden askeleen ja kehittymään kokonaisvaltaisemmaksi pelaajaksi.
Catzin valmentaja Mika Haakana odottaa Karoliinalta paljon ja uskoo pelaajan sopeutuvan vaivatta kissapaitaan jo pelkän kokemuksensa ansiosta.
- Karoliina on urheilullinen, nopea ja urallaan eteenpäin haluava pelaaja. Nuoresta iästä huolimatta hän on jo varsin kokenut pääsarjapelaaja ja tietää, mitä pelaaminen Korisliigassa vaatii. Uskon, että Karoliina tuo joukkueeseemme paljon uusia, hyviä asioita.
Rytkönen on Catzin viides sopimuspelaaja ensi kaudeksi. Ennen häntä joukkueeseen on kiinnitetty Johanna Kalin, Johanna Timperi, Roosa Kosonen ja viime kaudellakin joukkueessa pelannut amerikkalainen takapelaaja Valencia McFarland.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.