3.12.2022 19:25 Lauantaina pelattiin neljä ottelua. Voittoihin niissä ylsivät ToPo, PeKa, EBT ja FoA.

Rashida Timbilla sai haltuunsa Naisten Korisliigan syöttöennätyksen. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Helsinkiläisjoukkueet kohtasivat toisensa Töölön Kisahallissa. Vierasjoukkueena pelannut HBA kiusasi ToPo:a pitkään, mutta lopulta kotijoukkue vei voiton 86-75.
ToPo:n pallonliike oli ottelussa parempaa ja heille kirjattiin 28 koriin johtanutta syöttöä.
Ilmar’I Thomas teki ottellussa 27 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Taru Tuukkanen oli joka paikassa ja keräsi lähes tripla-tuplan. Hänelle merkittiin 17 pistettä, yhdeksän levypalloa ja kymmenen koriin johtanutta syöttöä.
Märskyn Fiia Hellsten laittoi oman piste-ennätyksensä uusiksi. Se on nyt 23 pistettä. Lisäksi hän keräsi seitsemän levypalloa.
PeKa haki päivän ottelussa vierasvoiton Pyrinnön kustannuksella. Kotkalaiset pelasivat todella vahvan toisen jakson ja karkasivat sen turvin voittoon 94-71.
Koriin johtaneita syöttöjä merkittiin Peli-Karhuille 34, kun kotijoukkueen määrä jäi 19.
- Hyvä joukkuepeli meiltä tänään. Aloitettiin hyvin, jonka lisäksi kolmas ja neljäs jakso olivat meiltä hyviä. Annettiin hienosti extrasyöttöjä tänään, mutta menetyksien määrää voisimme vielä vähentää, PeKa:n päävalmentaja Mika Haakana kertasi.
Kotkalaisten syötöistä 17 kirjattiin Rashida Timbillalle. Hän laittoikin sarjan syöttöennätyksen uusiksi. Lisäksi hän pussitti yhdeksän pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Natalie Kleeman-Day heitti 22 pistettä. Tera Reed heitti Pyrinnölle 30 pistettä.
EBT emännöi illan ottelussa Lappeenrannan Catzia. Kotijoukkue meni menojaan jo ensimmäisellä puoliajalla, kun se piti vieraat 24 pisteessä. Voitto kirjattiin lopulta espoolaisille 107-66.
- Catzilla oli ottelun ensimmäisellä jaksolla hyvä lataus, mutta saimme siihen sitten paremman pätkän. Toisella ja kolmannella jaksolla meillä oli enemmän sykettä, Niko Hellman sanoi.
Carmen Tyson-Thomas pelasi ottelussa 26 minuuttia, mutta oli todella tehokas. Hänelle kirjattiin 35 pistettä ja 14 levypalloa. Mirva Karvinen heitti 19 pistettä ja teki samalla oman piste-ennätyksensä.
Raziyah Farrington jäi yksinäiseksi Catzin puolella. Hän heitti 26 pistettä ja jakoi kahdeksan koriin johtanutta syöttöä.
Forssan alku emännöi Tapiolan Honkaa illan ottelussa. Tasainen ottelu eteni aina jatkoajalle asti, kun Cierra Walker tasoitti pelin neljännen jakson lopulla. Jatkoajalla kotijoukkue oli kuitenkin parempi ja vei sarjapisteet 97-94.
- Emme olleet valmistautuneet Hongan paikkaan tänään. Onnistuimme sijoittumalla tekemään paikan pelaamisen vaikeaksi. Osittain onnistuimme paikkaa vastaan pelaamisessa, mutta paljon on vielä kehitettävää. Saimme kuitenkin pelin käännettyä ja pelimme laatu parani, FoA:n päävalmentaja Juri Heinämäki analysoi.
Caterrion Thompson esiintyi vahvasti. Hän heitti 25 pistettä, nappasi kahdeksan levypalloa ja jakoi seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Jade Vega johti hienosti forssalaisten peliä. Hän tilastoi 20 pistettä, kymmenen koriin johtanutta syöttöä ja seitsemän levypalloa.
Walker pussitti Hongalle 26 pistettä. Elsa Lemmilä keräsi tupla-tuplan 17 pisteellä ja 14 levypallolla.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.