14.11.2014 Korisliigan puolustava mestari Tampereen Pyrintö otti perjantaina täpärän kotivoiton sarjan kärkijoukkueesta KTP:stä lukemin 85-83 (40-38). KTP:n kanssa tasapisteissä kärjessä oleva Kauhajoen Karhu hävisi taas oman pelinsä Namika Lahdelle.

Will Harris oli vauhdissa, kun Pyrintö nappasi kotivoiton Kotkasta.

Namika Lahden Cameron Bennerman taas kunnostautui Karhun kaadossa. Kuvat: Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.
Pyrinnön ja KTP:n välisen pelin tasaisuudesta kertoo se, että kummankaan joukkueen johto ei kasvanut kuutta pistettä suuremmaksi. Pyrintö ansaitsi voittonsa johdettuaan koko viimeisen neljänneksen.
- Saimme lopussa muutaman kovan onnistumisen. Pääsimme aggressiivisella puolustuksella nopeisiin hyökkäyksiin. Helpot korit kääntävät usein tasaisen pelin ja näin kävi nytkin, tiivisti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Pyrinnön tarkimpia olivat Williams Harris 25:llä ja Damon Williams 20 pisteellä.
Samaan 20 pisteeseen päätyi myös KTP:n tehopari Brandon Jefferson-Lamonte Ulmer.
KTP:n kanssa tasapisteissä kärjessä oleva Kauhajoen Karhu hävisi sekin perjantaina, kun Namika Lahti yllätti kotivoitolla 90-84 (49-47).
- Karhu taisteli loistavasti, vaikka sille tämä oli jo kolmas peli kuuteen päivään. Alku oli meiltä liian passiivista, mutta joukkue taisteli hienosti viidennestä minuutista pelin loppuun, Ilkka Palviainen kommentoi.
Namika johti peliä suurimman osan ajasta. Karhu tosin ärjyi loppuun asti ja kipusi toiseksi viimeisellä minuutilla vain pisteen päähän.
Cameron Bennerman heitti Namikalle 28 pistettä ja Ryan Wright 16. Karhusta Devonne Giles teki 23 ja Jermont Horton 20 pistettä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.