Karhun heittopeli rautaa välieräavauksessa Katajaa vastaan

29.4.2015 Seurahistoriansa ensimmäistä SM-mitalia metsästävä Kauhajoen Karhu kävi ryöstöretkellä Joensuussa, kun kauhajokilaiset avasivat välierät Kataja Basketia vastaan 76-90 (35-40) -vierasvoitolla. Erinomaisesti heittäneen Karhun sankariksi nousi Markus Molenius, joka nakkasi kolme kolmosta päätösneljänneksellä.

Markus Molenius syttyi ilmiliekkeihin, kun Karhu ratkaisi välieräavauksen Katajaa vastaan päätösneljänneksellä.

Gregory Mangano oli Moleniuksen lisäksi erinomainen vierasvoitossa.

Karhu-luotsi Sami Toiviainen nosti hattua Karhun heitto- ja levypallopelaamiselle. Kuvat: Erkki Hautaviita.


Mehtimäen Jäähallissa pelattu ottelu eteni ensimmäisen puoliajan vielä tasaisissa tunnelmissa, vaikka Karhu nappasikin viiden pisteen etumatkan vartin tauolle mentäessä.

Kauhajokilaiset aloittivat kolmannen neljänneksen väkevästi, kun vieraat nousivat 12 pisteen johtoasemaan loistavasti pelanneen Gregory Manganon (18/13/3 syöttöä) kolmosella. 1183 katsojan edessä pelannut Kataja kuitenkin nousi suosta tasoittamalla pelin ennen neljänneksen loppua.

66-66-tilanteessa päätösneljänneksellä Mangano ja Bojan Sarcevic (18/6/5 syöttöä) aloittivat Karhun karkumatkan, jonka Markus Molenius (14/2) viimeisteli kolmella kolmosellaan.

Moleniuksen kolmosilla vieraat nappasivat eron, joka konkretisoitui loppulukemien myötä 0-1-johdoksi välieräsarjassa. Manganon, Sarcevicin ja Moleniuksen lisäksi Karhulta onnistui Devonne Giles, joka dominoi korin alla 21 pisteen ja 9 levypallon arvoisesti.

Katajalta Robert Arnold (21/5) oli jälleen kerran loistava. Kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät myös Ken Horton (16/10), Tom Knight (12/7) sekä Teemu Rannikko (11/2/4 syöttöä).


Toiviainen kehui Karhun heitto- ja levypallopeliä


Kummankin joukkueen viiteen peliin venyneet puolivälierät näkyivät ottelussa, kun sekä Karhu että Kataja olivat silminnähden väsyneitä ensimmäisen puoliajan. Karhun päävalmentaja Sami Toiviaisen mukaan kauhajokilaiset tekivät virheitä hyvästä pelistä huolimatta.

- Siellä oli paljon hyviä asioita meidän pelissä. Ei ollut järkeä Pyrintö-sarjan jälkeen lähteä laittamaan prässillä painetta palloon. Tuli vielä muutamia nukahduksia, Teemun muutamat heitot ja Knightin rollaukset, jossa ei aivan oltu hereillä.

Karhu oli heitti kolmosensa vakuuttavalla 46% tarkkuudella, jonka lisäksi vieraat veivät levypallotaistelun 44-32.

 

- Levypallot voitettiin kahdellatoista ja aina kun näin tapahtuu saa muualta hieman anteeksi. Oli tasapainoinen esitys. Tosin kun heitämme hyvin, niin voitamme todennäköisesti jokaisen joukkueen tässä sarjassa. Kuten sanoin, paljon oli hyviä asioita, mutta katsotaan videot ja tehdään mahdolliset muutokset ja jatketaan seuraavaan


Salminen: ”Teimme asioita, joita emme ole tehneet koko kautena”


Katajan päävalmentaja Pekka Salminen ei ollut tyytyväinen joukkueensa esitykseen, mutta nosti hattua samalla vastustajan esitykselle.

- En pidä yllätyksistä. En nähnyt Kauhajoella mitään yllättävää, mutta itse teimme paljon asioita, joita emme olleet tehneet koko kautena. Tuloksena kaaosta ja hieman itseluottamuksen puutetta.

- Niin hyvä joukkue kun vastustaja on, niin tällaiseen ei ole varaa. Kauhajoki oli tänään hemmetin hyvä, he toteuttivat omaa juttuaan erittäin hyvin.

Karhu hakee toista voittoaan Katajasta lauantaina 2.5. kello 17:00 Kauhajoen liikuntahallilla.

 

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia