23.4.2015 Kauhajoen Karhun ja Tampereen Pyrinnön kaikki tämän kauden seitsemän kohtaamista miesten Korisliigassa ovat päättyneet kotivoittoihin. Näin kävi torstainakin, kun Karhu nousi 82-74 (35-33) -voitollaan puolivälieräsarjassa 2-1 -johtoon. Karhu tavoittelee välieriin vievää kolmatta voittoa lauantaina Pyynikillä.
Bojan Sarcevic oli tulessa, kun Karhu päihitti Pyrinnön Kauhajoella. Kuva: Kai Kilappa.
Tasainen peli alkoi kallistua Karhulle päätösneljänneksen alussa, kun se venytti johtonsa 13 pisteeseen. Pyrintö pakotettiin aikalisään, jonka jälkeen vieraat veivät seuraavat minuutit 10-0, kaventaen tilanteeksi 61-58.
Karhu piti kuitenkin päänsä kotiyleisönsä edessä ja runnoi itsensä kahdeksan pisteen johtoasemaan, kun ottelua oli pelaamatta enää runsas minuutti. Pyrintö kuroi kaukoheitoilla viiden pisteen päähän, mutta Karhu onnistui viimeistelemään loppulukemat.
- Meillä oli peli koko ajan hallussa, paitsi silloin, kun Pyrintö kavensi virheidemme seurauksena johtomme nopeasti 10-0 -jaksollaan. Perusvirheet pois, niin saamme puolustuksen vielä paremmaksi, tuumaili Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Karhun selkeä ykkönen oli Bojan Sarcevic, joka heitti 24 pistettä, kahmi 5 levypalloa ja jakoi 4 syöttöä. Taustatukea antoivat Jermont Horton (15/5/3 syöttöä), Devonne Giles (14/9) ja Gregory Mangano (14/8).
Pyrinnöltä parhaiten onnistui J'Nathan Bullock, joka heitti entistä joukkuettaan vastaan 22 pistettä ja haki 6 levypalloa.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.