6.8.2013 Korisliigassa pelaava Kauhajoen Karhu on solminut pelaajasopimukset amerikkalaislaitureiden Quincy Hankins-Colen ja Andre Williamsonin kanssa. Kaksikko täydentää Karhun vahvistustrion, johon aiemmin liittyi Kotkasta siirtyvä Antwine Williams. Hankins-Cole siirtyy Suomeen Ranskasta, Williamson puolestaan Belgiasta.
Quincy Hankins-Cole on 203-senttinen ja 107-kiloinen laituri. Kaudella 2012-13 hän pelasi Ranskan kolmannella tasolla (NM1) Sorguesin joukkueessa. Hankins-Colen tehoiksi kertyi 11,3 pistettä, 6,1 levypalloa ja 1,7 syöttöä per peli.
Ennen Ranskaa Hankins-Cole pelasi kauden Islannissa, jossa tilastoihin kertyi 18,2 pistettä, 13 levypalloa ja 2,7 syöttöä. Miehen yliopistouraan mahtuu mm. kausi Nebraskan joukkueessa, kovassa Big 12 -konfferenssissa ennen siirtymistä Pikevillen yliopistoon (12,9 pistettä ja 9 levypalloa), jossa hän voitti joukkueensa kanssa NAIA:n mestaruuden.
Niin ikään laiturin tonteilla viihtyvä 202-senttinen ja 109-kiloinen Andre ”Dre” Williamson pelasi ensimmäisen ammattilaiskautensa (2012-13) Belgiassa, Liegen joukkueessa. Siellä tehoiksi kirjattiin 6,1 pistettä, 3,9 levypalloa ja 0,6 torjuntaa per peli. Yliopistonsa Williamson kävi Appalachian Statessa, jossa hänen viimeisenä kautenaan (2011-12) syntyi tilastomerkinnät 9,6 pisteestä, 7,2 levypallosta ja 1,5 torjunnasta.
- Molemmat ovat urheilullisia, isoja laitahyökkääjiä. Dre viihtyy enemmän korin alla ja Quincy laidassa, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara kertoo seuran nettisivuilla.
- He sopivat hyvin Karhun aggressiiviseen pelitapaan. Molemmat pystyvät puolustamaan useampaa pelipaikkaa, ovat monipuolisia hyökkäyspelaajia ja voivat pelata sekä selkä että kasvot kohti koria. Molemmat ovat nuoria ja nälkäisiä, mutta olleet jo Euroopassa pari kautta. Heillä molemmilla on halua kehittyä pelaajina ja he halusivat sellaiseen ympäristöön, jossa harjoitellaan laadukkaasti ja pelataan paljon.
Karhulla on Hankins-Colen ja Willamsonin ohella pelaajasopimukset liigakaudesta 2013-14 Jussi Eskolan, Henri Hirvikosken, Aleksi Huuskosen, Niko Mattilan, Markus Moleniuksen, Matias Ojalan, Bojan Sarcevicin sekä Antwine Williamsin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.