9.1.2016 Kauhajoen Karhu haki ison vierasvoiton Loimaalta, kun se voitti Bisonsin vakuuttavan esityksen jälkeen lukemin 76-56 (43-26). Voiton avulla Karhu nousi sarjakärkeen ohi Joensuun Katajan. Lapualla Kobrat voitti Tampereen Pyrinnön numeroin 86-70 (38-42).
Bojan Sarcevic oli jälleen vahvalla pelipäällä, Karhun noustessa sarjakärkeen vierasvoitolla Bisonsista.
Tuomas Viertola urakoi 18 minuuttia Kobrien kaataessa Pyrinnön kotiparketillaan. Kuvat: Erkki Hautaviita & Francois Perthuis
Kauhajoen Karhu nousi Korisliigan sarjataulukon piikkipaikalle lauantain kierroksella, voittamalla Loimaan Bisonsin vähäkorisessa ottelussa lukemin 76-56 (43-26). Vahvan avauspuolikkaan siivittämänä Karhu onnistui pitämään ottelun hallinnassaan likimain täysin viimeiset 30 minuuttia.
Voitto oli Karhulle kahdeksas kymmenestä viime ottelusta, ja vierasparketilla voitto oli joukkueelle kauden kolmas.
- Oli erikoinen matsi monellakin tapaa. Molemmat juoksivat ensimmäisellä neljänneksellä kuin päättömät kanat ja heittivät heti, kun kori vain näkyi, kertasi Karhun päävalmentaja Sami Toiviainen.
- Toisella neljänneksellä pelasimme hyvin kummassakin päässä. Bisons heitti ohi aika paljon vapaita heittoja. Ja me juoksimme aika paljon nopeita, mitä ei olla tällä kaudella tehty.
Kotijoukkueen päävalmentaja Greg Gibson tunnusti perusjenkkiläiseen tyyliinsä vastustajan paremmuuden, mutta ei säästellyt sanojaan isäntien esitystä kritisoidessaan.
- Onnea Kauhajoelle. He pelasivat hyvin joukkueena ja me olimme täysi vastakohta. Fokus oli jossain muualla, tulimme avoimin takein ja liian pehmeinä. Ei niin voi tulla peliin, Gibson totesi ottelun jälkeen.
- Pelaajiemme pitäisi antaa faneille rahat takaisin tuollaisen esityksen jälkeen. Olen erittäin pettynyt, mutta pitää mennä eteenpäin.
Karhun parhaimmistoon lauantain kamppailussa lukeutuivat 20 pistettä heittänyt sentteri Timothy Troutman, sekä 11 pistettä ja 7 koriin johtanutta syöttöä tililleen kirjauttanut Bojan Sarcevic. Kaksinumeroisille pistelukemille itsensä heittivät myös Antti Kanervo (10 pistettä/4 levypalloa), Juho Lehtoranta (10/7) ja Lawrence Kinnard (14/7/3 syöttöä).
Bisonsin riveistä itsensä onnistujien kirjoihin pelasivat 19 pisteellä ja 9 levypallolla laituri Martin Zeno, sekä 10 pistettä heittänyt ja 7 levypalloa kahminut sentteri Ike Udanoh.
Lapuan Kobrat kasvatti eron putoamisviivan alla majailevaan KTP:hen kolmeen voittoon, kaatamalla lauantain kierroksella Tampereen Pyrinnön kotiluolassaan lukemin 86-70 (38-42). Lauantain tulos tuli lapualaisille tarpeeseen, sillä joukkue on nyt voittanut edellisestä kymmenestä ottelustaan kahdeksan.
Lauantain kamppailu oli pitkään hyvin tasainen, molempien joukkueiden pidellessä tahtipuikkoa vuorollaan. Molemmilla joukkueilla oli omat etsikkoaikansa karata vastustajaltaan, mutta lopulta kotijoukkue oli niskan päälle itsensä kammennut osapuoli. Päätösjakson alussa puolentoista minuutin pätkän 9-0 –numeroin nimiinsä vienyt Kobrat karkasivat 12:n pisteen karkumatkalle, eivätkä päästäneet Pyrintöä enää voittotaisteluun mukaan.
- Kova peli ja taisteltiin hyvin puolustuksessa. Meillä oli hyvä pallon liike ja Momo (Lamont Jones) pelasi pointtina tänään. Hyökättiin hyvin ja otettiin hyviä heittoja. Yleensä kun hyökkäämme hyvin niin myös puolustus toimii, kertasi Kobrien päävalmentaja Derrick Crayton.
Kobrien voiton avainhahmoina toimivat 25 pistettä heittänyt takamies Darion Brothers, sekä tupla-tuplan toimittanut sentteri Damen Bell-Holter (16/12/3 torjuntaa). Takamies Lamont Jones (16/6 syöttöä) pelasi myös yhden ehjimmistä otteluistaan lapualaisten paidassa.
Vierailija Pyrinnön riveistä vakuuttavinta jälkeä tekivät tupla-tuplan operoinut Damon Williams (10/10/4 syöttöä), sekä joukkueen pistekärkenä toiminut, 18 pistettä heittänyt laituri Joonas Cavén.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.