Kanadalaiskaksikko Pocrnic ja Gates sekä lupaava Mujunen vahvistamaan Torpan Poikia

17.7.2024 15:07 Torpan Pojat on tehnyt kolme sopimusta ensi kaudelle: joukkuetta tulevat vahvistamaan takapelaaja Kali Pocrnic, kakkospaikkaa pelaava Sarah Gates sekä sentterin tontilla viihtyvä Anni Mujunen.

Pointin paikalla viihtyvä Kali Pocrnic päätti yliopistouransa voittamalla kansallisen mestaruuden ja pokkaamalla samassa yhteydessä turnauksen MVP-palkinnon. Pocrnic on luonnollinen johtaja, joka ei pelkää suuriakaan hetkiä. Hän osaa luoda tilanteita sekä itselleen että muille.

– Kali on pelinjohtaja ja loistava johtaja joukkueelle. Hän antaa 100 prosenttia joka ilta ja on nälkäinen näyttämään taitonsa ammattilaistasolla, ToPon päävalmentaja Arttu Tammi kommentoi sopimusta.

– Olen innoissani päästessäni liittymään joukkueeseen tulevalla kaudella ja odotan innolla kaikkien tapaamista! En malta odottaa, että pääsen aloittamaan ammattilaisurani Suomessa, Pocrnic kommentoi joukkueeseen liittymistä

ToPo saa riveihinsä myös toisen kanadalaisen, kakkospaikan pelaaja Sarah Gatesin McMasterin yliopistosta. Gates oli kansallisen mestaruusjoukkueen kapteeni ja MVP. Sarah sai koulussaan myös Vuoden naisurheilija -tunnustuksen vuonna 2023.

Gates aloitti ammattilaisuransa viime vuonna Saksan Bundesligassa pirteästi ennen loukkaantumistaan marraskuussa.

– Kuulimme vain positiivisia asioita Sarahista. Hän on voittaja, loistava heittäjä ja käyttäytyy kuin todellinen ammattilainen. Sarah on tehnyt kovasti töitä kuntoutuksensa eteen ja ansaitsee ehdottomasti mahdollisuuden näyttää potentiaalinsa, jota selvästi on paljon, Tammi kommentoi tuoretta hankintaa.

– Olen todella innoissani päästessäni liittymään joukkueeseen tulevalla kaudella. Olen kuullut niin mahtavia asioita kaupungista, kulttuurista, seurasta ja faneista, enkä malta odottaa, että pääsen sinne ja aloitamme yhdessä, Gates sanoo.

Anni Mujunen tähtipaitoihin

Aiemmin naisten divarissa HyPoa ja Korisliigassa HBA:ta edustanut sentteri tuo ToPon korin alle kokoa ja kovuutta. Parhaalla divarikaudellaan Mujunen esiintyi vakuuttavalla tuplatupla-keskiarvolla (14,3/12,6) HyPon paidassa.

– Mahtavaa saada Anni mukaan rosteriimme! Haluamme antaa nuorille pelaajille mahdollisuuksia mennä eteenpäin urallaan ja taata jatkossa kannustava pelaajapolku junioreistamme naisten edustusjoukkueeseen asti. Annilla on varmasti vielä potentiaalia ulosmitattavana. Hienoa nähdä, mihin kaikkeen Anni meillä yltää, kommentoi ToPon general manager Saara Wahlgren.

 
15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

Näytä lisää vastaavia