Kalin Catzin edustukseen, Rossi jatkaa fysiikkavalmentajana

13.6.2013 Kahdella viime kaudella naisten Suomen mestaruuden sekä naisten cupin mestaruuden vienyt Lappeenrannan Catz nostaa pelikaudeksi 2013/14 edustusjoukkueeseensa seuran oman juniorimyllyn kasvatin Marianne Kalinin, 16. Lisäksi seuran valmennusjohto on säilymässä entisellään, kun fysiikkavalmentaja Arttu Rossi jatkaa Mika Haakanan ja Marianne Koskisen apuna.

Marianne Kalin nousee Lappeenrannan Catzin edustusjoukkueeseen. Kuva: Tuomas Venhola.

185-senttinen, 16-vuotias Kalin johdatti Lappeenrannan Catzin B-tytöt viime kaudella valtakunnallisen I Divisioonan mestaruuteen ja upotti 20 pistettä ottelua kohden. Lisäksi Kalin pelasi 15 ottelun verran A-tyttöjen SM-sarjaa. Kalin edusti myös Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkuetta toukokuun PM-kisoissa.

 

Catzin fysiikkavalmentaja Arttu Rossi on puolestaan solminut jatkosopimuksen lappeenrantalaisjoukkueen kanssa. Rossi on toiminut Catzin fysiikkavalmentajana viimeiset seitsemän vuotta ja juhlinut joukkueen kanssa kolmea Suomen mestaruutta.

 

Catzilla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Jelena Reshetkon, Anni Mäkitalon, Lotta Hämäläisen, Essi Pohjosen, Marianne Kalinin, päävalmentaja Mika Haakanan, apuvalmentaja Marianne Koskisen sekä fysiikkavalmentaja Arttu Rossin kanssa.

 

 

Lisätietoja: Catzin tiedote

Henkilöt

 
2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

1.4.2026 10:58 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan välierien otteluohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.

30.3.2026 20:46 Naisten Korisliiga

ToPo vei paikan välierissä

Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.

28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

Näytä lisää vastaavia