15.11.2012 Teemu Rannikon ja Sasu Salinin Union Olimpija avasi Euroliiga-kautensa 2012/13 varastamalla voiton italialaisen Mapooro Cantùn kotikentällä. Loka-marraskuun taitteen seitsemän ottelun tappioputkensa sunnuntaina katkaissut Olimpija hakee nyt voittoa Cantùsta kotonaan Ljubljanassa, mutta haaste on suuri: Andrea Trinchierin komentama Cantù on kohonnut viime kierroksilla Euroliigan parhaiden puolustusjoukkueiden kastiin.
Teemu Rannikon kokemusta tarvitaan jälleen, kun Olimpija kohtaa Cantùn.
Sasu Salinille ottelu on haaste, sillä Cantù on Euroliigan parhaita kaukoheittojen puolustajia.
Jonathan Tabu kääri 16 pistettä ja seitsemän levypalloa ensimmäisessä Euroliiga-avauksessaan. Kuvat: Getty Images/AllOver Press, FIBA Europe.
Lauantaina ljubljanalaiset koripallon ystävät huokaisivat helpotuksesta, kun pääasiassa tiukkoja otteluita sisältänyt seitsemän tappion putki katkesi Union Olimpijan osalta joukkueen rymistellessä Unkarin mestarin KK Szolnoki Olajn kumoon Adrianmeren liigassa.
Euroliigassa Olimpija on kuitenkin ollut nollilla viimeisen neljän viikon ajan. Edellisen kerran ljubljanalaiset pääsivät voiton makuun maanosan huippusarjassa avauskierroksella, juurikin Cantùn kotikentällä.
Olimpija on pelannut Euroliigassa klassisessa kiusaajan roolissa, aiheuttaen sähäkällä joukkuepuolustuksellaan, kaukoheittosateellaan sekä ison kaksikkonsa Aron Baynes-Dylan Page monipuolisuudella rutkasti ongelmia vastustajilleen. Cantù on puolestaan alkuhapuilun jälkeen profiloitunut erääksi Euroliigan parhaista puolustusjoukkueista: italialaiset ovat viimeisen kolmen viikon aikana pimittäneet Himkin 54 pisteeseen ja Fenerbahcen 58 pisteeseen.
Torstain ottelu on molemmille joukkueille yhtä lailla elintärkeä. Jos Olimpija mielii yhä taistella paikasta Euroopan 16 parhaan joukossa, on joukkueen katkaistava tappioputkensa nyt, ennen vaikeita vierasotteluita Istanbulissa ja Ateenassa.
Cantù taistelee yhtä lailla kynsin hampain jatkopaikastaan ja tarvitsee jokaisen mahdollisen voiton pysyäkseen kolmesta viimeisestä jatkosijasta taistelevan kolmikon Himki-Fenerbahce-Panathinaikos kintereillä.
Euroliigan avauskierroksella Olimpija oli paikoin jopa ylivoimaisen hyvä Cantùa vastaan. Avauskierroksen voitto elää edelleen vahvasti ljubljanalaisten mielissä, ja päävalmentaja Saso Filipovskin mukaan joukkueen on jatkettava tutuksi käyneen kaavan toteuttamista.
– Tahdomme olla kurinalaisia ja pelata yhtä hyvää puolustuspeliä kuin edellisessä kohtaamisessamme. Toivon mukaan meillä on myös hyvä heittopäivä, Filipovski miettii.
– Cantù on kurinalainen joukkue, joka pelaa tavan mukaan settipelejä, mikäli he eivät saa mahdollisuutta iskeä nopealla hyökkäyksellä. Meidän onkin pidettävä menetystemme määrä minimissä.
Olimpijan kaukoheittopeli nousee arvoon arvaamattomaan, sillä Cantù on ollut Euroliigan parhaita kolmen pisteen heiton puolustajia pitäen vastustajansa paitsi alhaisissa heittomäärissä, myös kehnoissa heittoprosenteissa.
Cantùn hyökkäyspään tehot ovat kasautuneet pitkälti joukkueen takamiesten harteille: Manuchar Markoishvili (197 cm/26 v.), Pietro Aradori (194/24) ja Jonathan Tabu (190/27) saavat huhkia ylitöitä Jerry Smithin (188/27) ollessa jalkavaivaisena sivussa.
Olimpijalla on Cantún tavoin rutkasti aseita takakentällä Teemu Rannikon, Sasu Salinin, Dominic Watersin, Klemen Prepelicin ja Jaka Blazicin muodossa. Jotta Olimpijan kaukoheittäjät voivat päästä oikeuksiinsa, on Dylan Pagen (205/30) ja Aron Baynesin (208/26) haettava korin alla selkävoitto Cantù-virkaveljistään Marco Cusinista (211/27), Maarty Leunenista (206/27) ja Jeff Brooksista (203/23).
Jonathan Tabu: ”Jonathan”-nimellä Euroliigassa tunnettu belgialaistakamies Beye Tabu-Eboma nosti pelinsä tason uusiin sfääreihin viime kierroksella viimeistelemällä 16 pistettä ja seitsemän syöttöä Jerry Smithin ollessa sivussa. Tabu aloittanee Cantùn takakentällä ja saanee varjokseen Sasu Salinin. Kaksikolla on yhteinen historia viime kesältä, kun kahdessa EM-karsintojen Suomi-Belgia-maaottelussa Tabu silminnähden tuskastui Salinin puolustukseen.
Teemu Rannikko: Rannikko oli avainasemassa viime lauantaina, kun Olimpija katkaisi pitkähkön tappioputkensa KK Szolnoki Olajia vastaan. Cantùn takakentällä Rannikolla ei ole vastassaan atleettista ja ulottuvaa puolustuspään huippupelaajaa, jolloin hänelle luontaiselle peliälylleen ja johtajuudelleen löytyy tilaa kukkia. Olimpijan on lisäksi onnistuttava kolmen pisteen heitoissaan, joka on myös Rannikon leipälaji.
Sasu Salin: Salin oli viime viikon Euroliiga-kierroksella järkyttää ennakkosuosikki Real Madridin mielenrauhaa viime hetken kolmosillaan, ja Szolnoki-voitossa Sasu torppasi yhdeksän pistettä. Torstaina Salinin on käytettävä kaikki avautuneet kolmen pisteen heittopaikat sekä tehtävä puolustuspäässä kaikkensa, jotta tulisieluisen Jonathan Tabun mielenrauha järkkyisi ratkaisevilla hetkillä.
Euroliigaa: Union Olimpija – Mapooro Cantú Ljubljanassa torstaina 15.11. klo 21:00 Suomen aikaa.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Susijengin luottomiehiin lukeutuva Mikael Jantunen päätti seurajoukkuekauden 2024–25 satukirjalopetuksella, kun hänen edustamansa Paris Basketball kaatoi AS Monacon Ranskan finaalien viidennessä osaottelussa lukemin 99–93 (54–50). Jantunen sai kunnian viimeistellä pariisilaisjoukkueen historian ensimmäisen mestaruuden vapaaheittoviivalta loppusekunneilla.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Susijengin kapteeni Sasu Salin päätti seurajoukkuekautensa riemukkaisiin tunnelmiin, kun hänen edustamansa Cluj-Napoca kukisti Romanian liigan perjantaisessa viidennessä finaaliottelussa Oradean vieraskentällä 67–68 (39–37). Kyseessä on Salinin ensimmäinen kansallisen liigan mestaruus sitten kevään 2008, jolloin hän juhli Espoon Hongan kanssa Suomen mestaruutta.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.