14.6.2024 11:54 Karhu Basket ja Juuso Salmi ovat solmineet kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen. Salmi on 20-vuotias Äänekosken Huiman kasvatti ja hän pelasi kaksi edellistä kautta Jyväskylässä I divisioona A:ta JBA:n paidassa.
Kuva: Ville Vuorinen
Viime kaudella 20-vuotias takamies teki keskiarvoiksi 26 ottelussa 9,6 pistettä, 5,2 levypalloa ja 4,5 syöttöä.
Ennen kahta JBA-kautta Salmi pelasi kauden 2021-22 Divari A:ta kasvattajaseura Huimassa ja äänekoskelaisten paidassa vierähti ennen sitä kolme kautta Divari B:ssä. Salmi on pelannut 37 nuorten maaottelua U16-, U18- ja U20-ikäluokissa tehden niissä pisteitä kahdeksan pinnan keskiarvolla.
- Todella hyvillä fiiliksillä siirryn ensi kaudeksi Kauhajoelle. Valmennus, organisaatio ja puitteet ovat huippuluokkaa, jonka takia koin, että Kauhajoki olisi paras ympäristö ottaa seuraava steppi uralla. Myös joukkueen aktiivinen pelitapa molemmissa kenttäpäädyissä auttoi päätöksen teossa. Odotan jo innolla, että pääsen pelaamaan oranssien fanien eteen, Salmi kommentoi seuran tiedotteessa.
- Juuso on ollut avainpelaaja kahdesti peräkkäin Divari A:n finaaleihin edenneessä JBA:ssa, joten siirtyminen Korisliigaan on luonnollinen askel eteenpäin. Hän pelaa ikäisekseen kypsästi ja takamiehelle tärkeä kyky saada muut pelaajat onnistumaan ympärillään, on hänen vahvuutensa. JBA:n valmennuksen kädenjälki näkyy hänenkin pelaamisessaan, eikä Jyväskylästä tulevien pelaajien sopeutumiskykyä Korisliigan tarvitse jännittää. Haluamme nähdä Juusolta kuten koko nuorelta joukkueeltamme ennakkoluulotonta tekemistä heti elokuusta lähtien, päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi.
- Isossa kuvassa on hienoa nähdä, että panostukset olosuhteisiin ja laajalla rotaatiolla pelaaminen ovat kasvattaneet kiinnostusta suomalaispelaajien silmissä Karhubasketia kohtaan.
- Olemme määrätietoisesti kehittäneet Kauhajoelle harjoitusympäristöä, jossa joukkueen menestymisen lisäksi tulevaisuudessa ulkomaalaisvahvistuksina pelaamista tavoittelevat suomalaiset pelaajat ovat pystyneet ottamaan tarvittavia kehitysaskelia. Okko Järvi, Severi Kaukiainen, Henri Kantonen ja Daniel Dolenc ovat omalta osaltaan olleet näyttämässä yhden väylän edetä urallaan Korisliigan kautta myös sellaisille pelaajille, jotka eivät välttämättä olleet aikanaan ikäluokkansa suurimpia juniorilupauksia, Koskimies summaa.
Kauhajoella on nyt voimassa olevat pelaajasopimukset Andre Gustavsonin, Eemi Luukkosen, Oliver Kandénin, Jussi Ikkelän, Nate Pollardin, Joona Hakamaan, Kalle Koivusen, Aamos Laavaisen ja Juuso Salmen kanssa. Valmennuskolmikkona jatkavat Janne Koskimies, Risto-Matti Rousku ja Raimo Stefanov.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.