Jukka Toijala palaa Kataja Basketin päävalmentajaksi

22.5.2015 Välivuoden valmennustehtävistä pitänyt 43-vuotias Jukka Toijala on joensuulaisen Kataja Basketin päävalmentaja seuraavat kaksi pelikautta. Suomen A-maajoukkueen eli Susijengin valmennusryhmään vuodesta 2010 kuulunut "Toikka" tekee täten nopean paluun tuoreeseen SM-kultaorganisaatioon hänen luotsattuaan nimenomaan Katajaa vielä toissa pelikaudella. Apuvalmentajana mestariryhmässä jatkaa Tuomas Oja, 29.

Jukka Toijala palaa välivuoden jälkeen mestari-Katajan ruoriin.

Toijala (vas.) ja Katajan mestaruuteen juuri valmentanut Pekka Salminen (oik.) kuuluvat Susijengin valmennustiimiin. Salminen siirtyy Koripalloliiton leiviin naisten päävalmentajaksi ja jatkaa Toijalan ohella myös Susijengin valmennuksessa. Kuvat: Francois Perthuis & Ville Vuorinen.


Katajan tiistaina historialliseen ensimmäiseen miesten liigamestaruuteen valmentanut Pekka Salminen sopi huhtikuussa siirtymisestään Koripalloliiton leipiin uusina vastuualueinaan naisten maajoukkueen valmennus, tyttömaajoukkueiden ohjelmakehitys ja Helsinki Basketball Academyn tyttöpelaajien valmennus. Lisäksi hän jatkaa miesten maajoukkueen valmennusryhmässä kuten tekee myös Toijala.

Viimesyksyisten miesten MM-kisojen jälkeen alkanut tauko tuli Toijalalle tarpeeseen ja on tehnyt hänelle omien sanojensa mukaan pelkkää hyvää.

- Olin aivan loppu niin fyysisesti kuin henkisestikin. Kahdeksan vuoden yhtäjaksoinen urakka oli imenyt mehut ja oli aika ottaa vähän happea. Jos en valmentajana ole iskussa en pysty koutsaamaan kuten pitäisi. Kuten lentokoneessa todetaan: "Happimaski pitää laittaa ensin itselle ja vasta sitten voi auttaa muita". Nyt on akut ladattu ja lähden innolla uutta kohti.

- Sen lisäksi että energiat on palautuneet olen ehtinyt opiskella lajia lisää. Matkat Eurooppaan eri huippuseuroihin sekä USA:han ovat tuoneet paljon uusia ajatuksia ja ideoita. Valmennusfilosofiani on varmasti kehittynyt ja uskon että olen nyt monestakin eri syystä parempi valmentaja kuin ennen tauolle jäämistä.

Pelaajista Katajassa jatkavat Jesse Niemi, Tommi Huolila, Teemu Rannikko, Marius Van Andringa, Nicolai Hvidberg Andersen ja, Katajan tiedotuksen mukaan, todennäköisesti myös Petri Virtanen, jolla ei ole vielä virallista sopimusta.

Lisätietoja: Katajan tiedote
 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

Näytä lisää vastaavia