11.5.2007 Korisliigassa pelaava Kouvot on uudistanut organisaatiotaan alkavalle kaudelle. Seuran toimitusjohtajaksi on nimetty 1.5.2007 alkaen Kouvojen markkinointipäällikkö Jukka Kyöstilä ja hallintopäälliköksi Antti Immonen.
Kouvojen noustessa pääsarjaan 1993 Kyöstilä nimettiin edustusjoukkueen toiminnanjohtajaksi. Vuonna 1995 hänet nimettiin vuoden seurajohtajaksi. Sen jälkeen hän on toiminut ToPon kehityspäällikkönä ja kymmenen vuotta kiinteistönvälittäjänä. Seuran markkinointipäällikkönä Kyöstilä aloitti 1.3.2007. Koulutukseltaan hän on kauppatieteiden yo Lappeenrannan yliopistosta pääaineenaan hankintojen johtaminen.
Antti Immonen on aloittanut seurassa työskentelyn päätoimisena 1993. Viimeiset vuodet hän on toiminut seuran toiminnanjohtajana. Immonen on toiminut 16 vuotta Kaakkoisen alueen hallituksessa, joista kuusi vuotta puheenjohtajana. Lisäksi hän on ollut kahdeksan vuotta liittovaltuuston jäsen sekä neljä vuotta liittohallituksen jäsen.
Seuran puheenjohtajana jatkaa rakennusneuvos Juhani Pousi ja uutena varapuheenjohtajana Jari Hangasluoma. Johtokuntaan kuuluvat lisäksi Reija Haka, Pirjo Hopponen, Matti Kulla, Ira Pasi ja Mikko Sydänmaanlakka.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.