1.6.2004 Miesten SM-Koriksessa pelaavaa Uudenkaupungin Korihait on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen takamies Juho Terhon kanssa. Terho siirtyy Korihaihin SM-sarjaan nousseesta turkulaisjoukkue Aura Basketista.
183-senttinen ja 85-kiloinen Terho Turun NMKY:n kasvatti, joka pelasi kaudet 1993-00 turkulaisessa Piiloset-joukkueessa. Seuraavat kaksi kautta hän edusti Korihaita ja kauden 2002-03 joensuulaista Katajaa. Miehen meriittilistalta löytyy mm. kaksi Suomen Cup –mestaruutta, SM-hopeaa ja -pronssia.
Kaikkiaan 28-vuotias Juho Terho on pelannut SM-tasolla 328 ottelua, joissa on syntynyt 2.510 pistettä. Edellisellä SM-kaudellaan Joensuussa Terho merkkautti tilastoihin keskimäärin 13,2 pistettä ja 1,50 koriinjohtavaa syöttöä.
Viime kaudella I divisioonan voittaneessa Aura Basketissa Terho säkitti keskimäärin 15,7 pistettä ja riisti pelivälineen vastustajalta peräti 3,64 kertaa ottelussa ollen sarjan toiseksi ahnein pallorosvo.
Jo aiemmin Korihait on julkaissut kuusi jatkosopimusta, jotka ovat solmineet Johannes Ankelo, Mikko Jalonen, Pasi Kauha, Mika Pitkäranta, Heikki Saaristo ja Marko Vehniäinen.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.