6.9.2019 12:38 Kaksi peräkkäistä Suomen mestaruutta voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Juan Davis Jr:n kanssa. 203-senttinen Davis on tuttu kasvo Korisliiga-kartalla, kun hän edusti viime kaudella BC Nokiaa.
Juan Davis Jr. nähdään ensi kaudella Kauhajoen paidassa. Kuva: Ville Vuorinen.
Davis saapui Suomeen alun perin BC Nokian ja Raholan Pyrkivän Divari B -joukkueen yhteistyön myötä, mutta murtautui nopeasti Näätien pelaavaan kokoonpanoon Korisliigassa. Nokialaisille Davis tehtaili keskimäärin 11,7 pistettä ja 7,9 levypalloa ottelua kohden.
Suomeen Davis saapui Troyn yliopistosta, jossa hän pelasi kahden kauden ajan 6,5 pisteen ja 4,2 levypallon keskiarvoilla. Davis on jo saapunut Kauhajoelle ja hänen sopimuksessaan on koeaika.
– Odotamme Juanin tuovan meille lisää urheilullisuutta ja levypallovoimaa isoon päähän, Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies kertoo.
– Viime kaudella hän pärjäsi rookie-pelaajana Korisliigassa hyvin, joten on mielenkiintoista nähdä hänet nyt hyvin erilaisessa joukkueessa kuin mitä BC Nokia oli. Saimme vahvat suositukset, että kyseessä on fiksu kaveri, joka pelaa aina sataprosenttisesti joukkueelle.
Davis nähdään tositoimissa viikonloppuna, kun Karhubasket isännöi kotiluolassaan harjoitusturnausta alkavan Korisliiga-kauden kynnyksellä. Turnaukseen ottavat osaa Karhubasketin lisäksi BC Nokia sekä ruotsalaiset BC Luleå ja Jämtland Basket.
Lisätietoja: Karhubasket.fi: HARJOITUSTURNAUS KARHULUOLASSA VIIKONLOPPUNA
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.