Jones jatkaa, ruotsalainen Diarra Katajan testattavaksi

14.8.2003 SM-Koriksen hopeajoukkue Joensuun Kataja testaa tulevana viikonloppuna 29-vuotiasta takamies/laituri Ibrahim Diarraa Äänekoskella ja Jyväskylässä pelattavissa harjoitusotteluissa. Lisäksi Kataja on solminut suullisen sopimuksen amerikkalaispeluri Clifton Jonesin jatkosta.

EU-pelaajaksi kaavailtu 195-senttinen ja 95-kiloinen Diarra on urallaan pelannut kotimaansa lisäksi Itävallassa ja Saksassa. Viime kaudella Diarra edusti Basketliganissa Södertälje Kingsiä 8,5 pisteen ja 3,9 levypallon keskiarvoilla. 

- Emme ole aktiivisesti hakeneet EU-pelaajaa, mutta saatuamme tiedon, että Diarran tasoinen kaveri olisi vapaana, teimme päätöksen miehen testaamisesta nopeasti, Katajan joukkueenjohtaja Jukka Törmälä kertoi. 

Aktiivisesti ei Katajan tarvinnut etsiä myöskään amerikanapuaan. Omasta takaa löytyi nimittäin Clifton Jones, joka aloittaa Joensuussa syksyllä jo neljännen kautensa.  

201-senttisellä Oregon Staten kasvatilla on ollut iso rooli nyky-Katajaa rakennettaessa. Mies oli nostamassa Kataja I divisioonasta SM-Korikseen 2001 sekä saavuttamassa historialliset SM-pronssi- ja -hopeamitalit 2002 ja 2003. Viime kauden runkosarjassa Jones teki keskimäärin 15,4 pistettä, noukki 9,3 levypalloa, riisti 2,18 ja torjui 1,79 kertaa ottelua kohden. 

Jones liittyy Katajan harjoitusrinkiin elokuun viimeisellä viikolla. 

Katajassa ensi kauden pelaamisestaan ovat ennen Jonesia sopineet Lasse Aavamäki, Mika Haakana, Petri Heinonen, Petri Jaakkola, Sami Laaksonen, Ilari Lahtinen, Jussi Määttänen, Mika Piironen, Teemu Siitonen, Turo Sonkajärvi sekä Janne Valtonen. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Timo Heinonen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

1.4.2026 14:51 Korisliiga

Tapiolan Hongan vastalausetta ei tutkita

Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

Näytä lisää vastaavia