10.11.2006 Korisliigan Team Componenta on hankkinut riveihinsä 203-senttisen Jermaine Greenin. Perjantaina (10.11.) 26-vuotispäiväänsä juhlistava Green on North Texas -yliopiston kasvatti. Ammattilaisurallaan Green on pelannut aiemmin Virossa, Luxemburgissa ja amerikkalaisessa ABA-liigassa.
North Texasissa Green kirjautti päätöskautensa (2002-03) keskiarvoiksi 11,3 pistettä ja 5,3 levypalloa. Samassa joukkueessa pelasi yhtä aikaa myös Chris Davis, joka edustaa nykyisin niin ikään Componentaa.
Jermaine Green pelasi toissa kaudella Viron pääsarjassa Rakveren joukkueessa. Yhdeksässä runkosarjaottelussa syntyi 17,9 pisteen, 8,4 levypallon ja 1,8 torjunnan keskiarvot. Viime kauden Green aloitti ABA-liigassa ja Texasissa, mutta joukkueen taival tyssäsi talousvaikeuksiin tammikuussa. Sen jälkeen Green otti pestin Luxemburgista. Soleuvren paidassa hän teki 22,3 pistettä ja poimi 9,8 levyriä.
Alkukauden pirteästi esiintynyt Team Componenta painii parhaillaan muutamien avainpelureiden loukkaantumisten kanssa. Pelintekijä Rakim Hollis on sivussa takareisivaivaisena ja laituri Mike King kärsii nivus- sekä käsivammasta.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.