Jeb Ivey korvaa Kataja-miehistössä Mercerin

19.10.2009 Joensuun Kataja uudistaa jälleen takamiesosastoaan. Vain kolmen Korisliiga-ottelun ajan seuraa edustanut 172-senttinen Derrick Mercer tekee tilaa kokeneelle Jeb Iveylle. 28-vuotias ja 190-senttinen Ivey siirtyy Suomeen Saksan pääsarjasta, jossa hän pelasi kaksi edelliskautta.

Derrick Mercerin (kuvassa) visiitti Joensuuhun jäi viikon mittaiseksi. Hänet korvaa Kataja-kokoonpanossa Saksan Bundesliigassa kannuksia hankkinut Jeb Ivey. Kuva: Matti Koskinen.

Edellinen pelintekijäkokelas Derrick Mercer ennätti viettää Joensuussa vain reilun viikon.

- Mercer on parantanut koko ajan. Hän oli Forssassa (lauantaina) jo erittäin hyvä. Kahden lyhyen takamiehen pelimme ei kuitenkaan ole kokonaisuutena lähtenyt toimimaan haluamallani tavalla ja asiaan oli nyt vain pakko tehdä muutos, Kataja-luotsi Pekka Salminen selvittää.

22-vuotiaan Mercerin potentiaalin esiintulo jäi lopulta liian myöhäiseksi.

- Tällä hetkellä meillä ei valitettavasti ole tämän enempää aikaa odottaa nuoren miehen kypsymistä ammattilaiselämän vaatimuksiin. Otan tästä täyden vastuun ja olen todella pahoillani Derrickin puolesta, Salminen pahoittelee.

Derrick Mercer edusti Katajaa kolmessa liigaottelussa, joissa vastuuta tuli keskimäärin 29 minuuttia. pisteitä tilastoihin kertyi keskimäärin 4,7, levypalloja 2,3, syöttöjä 2,3, riistoja 0,7 ja menetyksiä 3,0.

Jeb Iveyn käyminen Katajan pyydykseen ei ollut sattumaa. Mies on ollut Salmisen tarkkailulistalla jo pidemmän aikaa, mutta kokeneen pelimiehen hintalappu oli vielä jokin aika sitten liian suuri.

- Yleinen taloustilanne koitui tässä nyt Katajan eduksi. Ei Jeb muuten olisi tässä vaiheessa vailla työpaikkaa, Salminen toteaa.

- Odotan hänen tuovan joukkueeseemme ison määrän taitoa, kovuutta ja johtajuutta. Hänellä on takanaan yksi erinomainen ja yksi hyvä kausi Bundesliigassa, Salminen sanoo ja viittaa Iveyn kahteen edelliskauteen Saksan kovatasoisessa pääsarjassa.

190-senttinen Ivey edusti Bundesliigassa Göttingeniä kaudella 2007-08 tehden 34 ottelussaan keskimäärin 12,3 pistettä. Viime kaudella Iveyn seura oli Bremerhaven ja tehot 7,4 pistettä sekä 1,6 syöttöä, jotka hän tekaisi vajaan 23 minuutin keskimääräisessä peliajassaan. Amerikkalaisen Portland State -yliopiston kasvatilla on aiempaa ammattilaiskokemusta myös Islannin pääsarjasta.

Jeb Ivey saapuu Joensuuhun maanantaina ja pelaa ensimmäisen Korisliiga-ottelunsa tiistaina, kun Kataja kohtaa kotiottelussa kotkalaisen KTP-Basketin.

Asiat

 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

1.4.2026 14:51 Korisliiga

Tapiolan Hongan vastalausetta ei tutkita

Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

Näytä lisää vastaavia