16.11.2004 Miesten Sparliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on purkanut Jamahl Mosleyn pelaajasopimuksen yhteisymmärryksessä pelaajan kanssa. Jamahl Mosley ehti edustaa Korihaita kolmessa Sparliigan ottelussa tehden niissä keskimäärin 16,0 pistettä ja repien 7,7 levypalloa.
Syy Jamahl Mosleyn vain kymmenen päivän mittaiseen Suomen visiittiin löytyy kotoa USA:sta. Pelaajan lähipiirissä tapahtuneen sairastapauksen vuoksi pelaajan ajatukset ovat pyörineet kotona, eikä peleihin ole löytynyt parasta keskittymistä.
- Asiat Uudessakaupungissa on hoidettu hienosti. Olisin halunnut auttaa seuraa voittoihin ja play offeihin, mutta tässä tilanteessa minun on oltava rehellinen sekä seuralle että perheelleni ja mentävä kotiin auttamaan asioiden selvittämisessä, kertoi Jamahl Mosley.
Korihait on aloittanut prosessin korvaavan pelaajan löytämiseksi. Korihaiden seuraava ottelu on keskiviikkona (17.11.), kun joukkue kohtaa paikallispelissä Aura Basketin Turussa. Korihaiden seuraava kotiottelu on ensi lauantaina (20.11.), jolloin vastaan asettuu Äänekosken Huima.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.