2.1.2017 Korihaiden Mikko Jalonen pelasi perjantaina Korisliigan runkosarjassa 400. ottelunsa. Hän on kautta aikain 44. pelaaja, joka on urallaan päässyt vastaaviin lukemiin miesten Korisliigassa.
Mikko Jalonen pelaa Korisliigassa 11. kauttaan. I divisioonassa hänet on valittu neljästi divarin parhaaksi pelaajaksi. Kuva: Francois Perthuis
Jalonen, 34, aloitti pääsarjauransa lokakuussa 2001 ja pelaa ylimmällä sarjatasolla nyt 11. kauttaan. Hän on edustanut kasvattajaseuraansa FoKoPoa ja Korihaita ja tehnyt runkosarjassa yhteensä 4129 pistettä (keskiarvo 10,3), antanut 871 syöttöä (2,2) ja napsinut 974 levypalloa (2,4).
Jalosen yhden ottelun piste-ennätys liigassa on 31 pistettä. Vuonna 2011 Jalonen valittiin Korisliigan parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.
Mikko Jalonen on pelannut myös viisi kautta I divisioonaa Turun NMKY:ssä ja Korihaissa. Hänet valittiin peräti neljänä vuotena divarin parhaaksi pelaajaksi. Yhden ottelun piste-ennätyksekseen Jalonen on heittänyt divisioonassa 43 pistettä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.