20.3.2010 Korisliigan perjantaisissa otteluissa kaksi pelaajaa ylsi uusiin rajapyykkeihin. UU-Korihaiden Mikko Jalonen ylitti urallaan 2000 pisteen rajan ja Forssan Koripoikien Timo Naukkarinen pelasi 200. pääsarjaottelunsa.

Kaksi kertaa vuoden I divisioonan parhaana palkittu Mikko Jalonen on pelannut myös 200 liigaottelua. Kuva: Tuomas Venhola.
Mikko Jalonen heitti kauden korkeimman pistemääränsä, 16, kun Korihait löi Joensuun Katajan. Samalla Jalosen runkosarjapistemäärä nousi kautta aikain 2002 pisteeseen (keskiarvo ottelua kohden 9,4).
27-vuotias Jalonen pelaa kuudetta kauttaan liigaa, jossa hän on edustanut kasvattajaseuraansa FoKoPoa ja nyt Korihaita, kumpaakin kolmena kautena. Yhden ottelun piste-ennätys Jalosella on 31 ja ensimmäisen pääsarjapelinsä hän pelasi 10.10.2001 ottelussa Pyrbasket-FoKoPo.
Jalonen on myös valittu kahdesti I divisioonan parhaaksi pelaajaksi.
30-vuotias Timo Naukkarinen pelaa niin ikään kuudetta kauttaan Korisliigaa ja sai Kouvolassa täyteen 200 runkosarjaottelua. Naukkarinen, joka on Jyväskylän Weikkojen kasvatti, aloitti pääsarjatasolla 30.9.2000 ottelulla Korihait-SäyRi. Hän on Säynätsalon Riennon lisäksi edustanut liigassa BC Jyväskylää, Äänekosken Huimaa ja nyt ensimmäistä kauttaan FoKoPoa.
Naukkarisen saalis liigaurallaan on 1481 runkosarjapistettä (keskiarvo 7,4) ja yhden ottelun ennätys 26 pistettä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.