20.10.2021 12:45 Korihait on purkanut Koby Thomasin sopimuksen. Hänen paikkansa kokoonpanossa ottaa KTP-Basketista ja Helsinki Seagullsista tuttu laituri Jalen Jackson.

Jalen Jackson edusti kaudella 2018-19 KTP-Basketia ja Helsinki Seagullsia. Kuva: Ville Vuorinen
Jackson, 27, on Little Rockin yliopiston kasvatti, joka on tuttu Korisliigan katsojille kaudelta 2018-19. Silloin Jackson aloitti kautensa Helsinki Seagullsissa, mutta päätti sen pronssimitaliin KTP-Basketin paidassa.
Jackson pelasi edellisellä Korisliiga-kaudellaan 36 ottelua, joissa 198-senttinen laituri viimeisteli 14,2 pistettä, 5,4 levypalloa ja 2,7 syöttöä. Kolmen pisteen heitot osuivat 38,5 prosentin tarkkuudella.
Suomen lisäksi Jackson on pelannut Romaniassa, Israelissa, Luxemburgissa ja viimeksi Islannissa viime kaudella.
– Haimme kokenutta kaveria ja Jalenin nimi ilmestyi esiin. Hänen edelliset valmentajat, Mikko Larkas ja Tomi Kaminen, antoivat hyvät suositukset Jalenista. Hän osaa heittää ja on monipuolinen kaveri. Lisäksi hän on jo osoittanut pärjäävänsä tässä sarjassa, päävalmentaja Jarno Nikula kommentoi seuran tiedotteessa.
Jacksonin sopimuksen myötä Korihait on purkanut Koby Thomasin pelaajasopimuksen. Thomas ehti pelata neljä Korisliigan ottelua, joissa hän teki 4,8 pistettä ja 5,3 levypalloa per ottelu.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.