Itä-Suomen koripalloherruus Joensuussa

13.2.2006 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja vahvisti asemaansa myös maakunnallisesti, kun se otti Itä-Suomen hegemoniataistossa Lappeenrannan NMKY:stä selkeän 103-80 (53-35) -kotivoiton.

Peli kääntyi jo varhaisessa vaiheessa Katajalle, joka venytti johtonsa suurimmillaan yli 30 pisteen. Kataja hallitsi peliä siitä huolimatta, että se pelasi ainoastaan seitsemän miehen kokoonpanolla muun Jyri Lehtosen oltua selkävaivaisena sivussa.

Katajan tehotrion muodostivat Alex Wesby 27 pisteellä, Sami Lehtoranta 25:llä ja Petri Virtanen 22 pisteellä. Vieraatkin joutuivat antamaan sairaslistalla olevan Andre Foremanin verran tasoitusta. Matthew Williams teki NMKY:lle 19 ja Yasin Merzoug 18 pistettä.

Hämeen herruus Lahteen

Hämeen maakunnallinen koitos pelattiin Tampereella, jossa Namika Lahti otti ylivoimaisen 70-104 (34-46) -voiton. Namika kasvatti 18-17 -tilanteen jälkeen johtoaan tasaisesti niin, että ero kasvoi kymmenkunta pistettä jaksoa kohden.

Namikan teho keskittyi tuttuihin käsiin, kun Jesper Parve heitti seitsemän kolmosta ja yhteensä 28 pistettä, Michael Kuebler 24 sekä Jonathan Jones 17. Myös kotijoukkueen tehokaksikko löytyi ulkomaalaisosastolta Uka Agbain kerättyä 17 ja Albert Mouringin 14 pistettä.

Kouvot kellisti KTP:n

Maakuntapelien kierroksella Kymenlaakson koripallovaltikka jäi Kouvolaan, kun Kouvot otti 91-64 (46-33) -kotivoiton KTP:stä.

Kouvot hallitsi peliä, vaikka menettikin jo ensi minuuteilla nilkkansa loukanneen tehomiehensä Sami Laaksosen. KTP kärkkyi vielä kolmannen jakson jälkeen 13 pisteen päässä, mutta viimeisellä neljänneksellä kotijohto tuplaantui.

Kouvojen korinteosta vastasivat Mark Allen 26 pisteellä sekä Mark Sweet ja David Bell 17:llä. KTP:stä Derrick Stroud teki 15 ja Anssi Kinnaslampi 13 pistettä.

PuHu parempi Porvoossa

Vantaan Pussihukat haki vierasvoiton Porvoosta, kun Tarmo kukistui 70-94 (30-42). PuHu vei peliä alusta asti ja kasvatti jo kolmannella jaksolla johtonsa ratkaisevasti pariinkymmeneen pisteeseen.

Tarmo oli pelissä vajaalukuisena, kun tehomiehistä Rashad Bell ja Jarno Nissinen olivat jalkavaivojen vuoksi sivussa. Tarmon tehokkaimmaksi pääsi Roni Leimu 20 pisteellä.

PuHusta tuon tehoisia pelureita löytyi kaksikin, kun Marc Axton heitti 23 ja Elias Kajander 21 pistettä.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia