30.5.2013 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on solminut sopimukset kahden huipputason kotimaisen pelinrakentajan kanssa. Keväällä uransa tehokkaimman pääsarjakauden päättänyt Mikko Jalonen, 30, sekä FoKoPon ykköspelinrakentajana päättyneellä kaudella kunnostautunut Sami Ikävalko, 23, muodostavat uusikaupunkilaisjoukkueen ensi kauden takamiesduon.

Mikko Jalonen saa Korihaiden takakentällä aisaparikseen..

..FoKoPosta siirtyvän Sami Ikävalkon. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.
Seitsemättä kauttaan Korihaissa aloittava 186-senttinen Jalonen oli viime kaudella Korisliigan toiseksi tehokkain kotimainen pistemies (14,4p/ottelu). Kotkalaislähtöinen, kolme edellistä kautta FoKoPossa pelannut 187-senttinen Ikävalko oli puolestaan kotimaisten pelaajien pistetilaston kolmas (13,7p/ottelu).
Kotimaisten pelaajien syöttötilastossa Ikävalko oli kolmas ja Jalonen neljäs.
– Nämä olivat ensisijaiset kotimaiset pelaajat, jotka halusimme joukkueeseen, kertoo Korihaiden tuore päävalmentaja Ari Mikkola Korihaiden tiedotteessa.
– Mielestäni Korisliigassa on viisi kotimaista viisikkotason pelinrakentajaa, joista meillä on nyt kaksi. Lisäksi positiivisena asiana näen sen, että molemmat pystyvät pelinrakennuksen ohessa pelaamaan myös heittävinä takamiehinä. Jalosen rooli kokeneena ja uusikaupunkilaisena pelaajana oli avainroolissa joukkueen kasaamisessa ja Ikävalko tuttuna pelaajana oli ykkösvaihtoehto Mikon pariksi, Mikkola jatkaa.
– Mikkolan ja (toiminnanjohtaja) Ville Vuorisen kanssa käytyjen keskustelun jälkeen nimen laittaminen jatkopaperiin oli lopulta helppo ratkaisu. Näyttäisi siltä, että seura panostaa tulevaisuuteen, ja Mikkolan tulo valmentajaksi oli viimeinen sinetti asialle, kehuu Jalonen.
– Korihaiden organisaatio on hieman vaikean viime kauden jälkeen ottanut selkeästi uutta tuulta purjeisiinsa ja tarkoitus on rakentaa pätevä ja tosissaan pudotuspeleihin pyrkivä joukkue. Joukkueen voittosarakkeen kasvattamisen lisäksi haluan myös pelaajana ottaa askelia eteenpäin ja koen, että tämän sopimuksen myötä siihen on loistava mahdollisuus, Ikävalko virkkoo.
Jalosen sopimus Korihaiden kanssa on kaksivuotinen, Ikävalkon 1+1-vuotinen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.