20.4.2017 Hyvinkään Ponteva venytti Naisten Korisliigan finaalien ratkaisun tulevaisuuteen, ottamalla ottelusarjan avausvoiton torstaina Hyvinkään Martinhallissa. Vahvan ja ehjän 40-minuuttisen esittänyt HyPo repäisi kolmannen jakson puolivälissä ratkaisevan eron Espoo Unitedista ja tyylitteli komeaan 72-50 (31-27) –voittoon.
Goss ja HyPo siirsivät mestaruuden ratkaisua ainakin neljänteen finaaliin. Kuva: Ville Vuorinen.
Hyvinkään Ponteva onnistui venyttämään Naisten Korisliigan finaalisarjaa ainakin yhden ottelun verran, kun se otti ottelusarjan avausvoiton torstaina Hyvinkään Martinhallissa. Ilmatiiviin puolustuksensa siivittämänä ottelusta hallinnan kolmannen jakson puolivälissä ottanut HyPo karkasi Espoo Unitedilta lopulta vakuuttavaan 72-50 (31-27) –kotivoittoon.
Kotijoukkueen voiton avaimeksi nousi joukkueen aktiivisen ja aggressiivisen puolustuksen kyky viedä United pois joukkueen mukavuusalueelta, pakottaen espoolaiset 20 menetykseen ottelun aikana. HyPo vei myös levypallotaistelun nimiinsä vakuuttavasti 45-33, repien 12 hyökkäyslevypalloa Unitedin yhtä hyökkäyspään irtopalloa vastaan.
- Tänään olimme sillä tasolla, millä olemme pelanneet koko kauden. Teimme sovitut asiat, kuten olemme tehneet läpi kauden ja otimme sen voiton joka meille kuului, totesi HyPon Titta-Riina Lepistö ottelun jälkeen.
- Tästä lähdetään hyvällä fiiliksellä Espooseen, mutta keskittymisen pitää pysyä samana, sillä mitään emme ole vielä voittaneet. Lähdemme pelaamaan sitä omaa varmaa peliä, eikä lähdetä yrittämään mitään ylimääräistä.
HyPon Taru Tuukkanen operoi perusvarman tupla-tuplan 12 pisteellä ja 13 levypallolla, Bria Gossin toimiessa joukkueen pisteykkösenä 20 pisteellä, samalla jakaen 4 koriin johtanutta syöttöä.
EU:n ykköspyssynä toimi Tabatha Richardson-Smith (14/6) ja Shenita Landry (10/11) toimitti Tuukkasen tapaan tupla-tuplan.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.