18.3.2003 Tiistaina nähtiin Töölön Kisahallissa koripallo-ottelu, jota oli vaikea uskoa naisten ensimmäiseksi finaaliksi. Panttereiden finaalivastustajan Äänekosken Huiman peli oli pahasti kateissa, eikä neljättä peräkkäistä mestaruuttaan metsästävän Pantteri-lauman täytynyt venyä edes parhaimpaansa matkalla 75-47-murskavoittoon.
Jo ensimmäisillä minuuteilla kävi selväksi, että molemmat finalistit olivat joko hermostuneita, ylilatautuneita tai molempia. Askelrikkeiden ja huonojen heitonvalintojen sävyttämä avausneljännes pysyi kuitenkin tasaisena. Kymmenen minuutin pelin jälkeen tilanne oli tasan 14-14. Huima pysyi vielä muutaman minuutin Panttereiden tuntumassa, kunnes 13 minuutin pelin jälkeen taivas synkkeni ja totuus valkeni: koripallo on tarkkuuspeli. Huima ei kyennyt tekemään pisteitä neljään minuuttiin ja Pantterit vei jakson 11-0. Koko toisella neljänneksellä Huima sai kokoon vaatimattomat yhdeksän pistettä. Pantterit ei jäänyt vieraidensa ahaa-elämyksiä odottelemaan, vaan takoi tulostaululle puoliaikaan mennessä lukemat 39-23.
Kun Huima ensimmäisen 20 minuutin aikana sai 38 pelitilanneheitostaan onnistumaan ainoastaan kymmenen, moni ajatteli, että huonommin äänekoskelaisten peli ei enää voi sujua. Monet olivat väärässä. Harhasyötöt ja roiskiminen jatkui kolmannella neljänneksellä, jolla Huima teki vaivaiset kuusi pistettä. Panttereiden pelissäkään ei ollut jaksolla suurta hurraamista, vaan se tarjoamalla tarjosi Huimalle mahdollisuutta päästä otteluun takaisin mukaan. Pantterit nimittäin teki kolmannella jaksolla ensimmäiset pisteensä, kun neljännestä oli pelattu viisi minuuttia. Äänekoskelaisittain murheellisesti ero oli kaventunut siihen mennessä vasta kahdella pisteellä.
- En ymmärrä. Olin varsin luottavaisin mielin, kun otteluun lähdettiin. Ilmassa oli normaalia hermostuneisuutta, mutta ei mitään poikkeavaa. Emme yksinkertaisesti saaneet palloa koriin mistään. Sitten meni itseluottamus. Pantterit uskoi, että heitoissa voi onnistua, kun meillä ruvettiin siirtelemään palloa tekopaikoista, hämmästeli Huima-luotsi Mervi Nurmi.
Ottelun loppupuolella Huima pystyi muutaman korin tekemään, ja niiden ansiosta joukkue pelastui harvinaiselta tilastolliselta seikalta. Ilman viimeisten minuuttien koreja Huima olisi nimittäin koonnut pelissä enemmän pallonmenetyksiä kuin tehtyjä pelitilannekoreja. Lopulta koreja (19) tuli muutama enemmän kuin pelivälineen hukkaamisia (17). Huiman heittotarkkuus jäi kaikesta huolimatta umpisurkeaan 27,1 prosenttiin (19/70). Pantterit pussitti heitoistaan 45,9 prosenttia (18/61), joka kertoo ottelusta kaiken oleellisen.
Vaikka lopputulosta ei voikaan pitää Panttereiden suurena puolustusvoittona, voi kehuja sentään jakaa. Heli Roukanoja piti mainiosti aisoissa Huiman vaarallisimman aseen, Kenya Robinsonin. Huippuatleettinen Robinson teki 12 pistettä, mutta tarvitsi niiden keräämiseen peräti 21 heittoa (kuusi sisään). Roukanoja oli myös Panttereiden tehokkain hyökkäyspäässä. Hän teki 24 pistettä ja poimi kahdeksan levypalloa, johon ylsi myös uransa 16. Suomen mestaruutta hamuava Lea Hakala. Mari Puustinen yritti piiskata Panttereita kovempaan menoon, mutta kotijoukkuekaan ei jaksanut innostua suurempiin koritalkoisiin.
Pantterit-leirissä ei murskaavasta voitosta huolimatta ryhdytä lepäämään laakereilla. Huima saattoi flopata, mutta vaaraton se ei finaalivastustajana ole.
- Äänekoski on siitä mielenkiintoinen joukkue, että sen koti- ja vierasesitysten vaihtelu voi olla 50 pisteen luokkaa. Äänekoski on paha paikka pelata kuten EBT sai välierissä kokea, mietiskeli Panttereiden päävalmentaja Kyösti Kantakoski.
Huiman parasta antia tiistaina oli kaksi kertaa kokeiltu paikkaprässi. Molemmilla kerroilla Panttereiden konseptit sekosivat ja tuloksena oli harhasyöttö. Ihmetyksen aiheeksi jäikin, miksei Huima kokeillut kyseistä prässiä enemmän. Ehkä torstaina, kun finaalisarja jatkuu Äänekoskella.
Missään nimessä Huima-leirissä ei vielä oltu kirvettä heittämässä kaivoon.
- En epäile lainkaan, etteikö Pantterit voitettavissa olisi. Voittaminen vaatii kuitenkin aivan toisen luokan heittopeliä, Nurmi tokaisi.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.