8.1.2012 Äänekosken Huiman ja Peli-Karhujen taistelu naisten SM-sarjan kakkostilasta tiivistyy. Sunnuntaina Huima siirtyi sarjakakkoseksi hakemalla 88–86 (57–55)-kotivoiton Peli-Karhuista. Sunnuntain muut voittajat olivat nousujohteinen HoNsU ja ilmiömäistä voittoputkeaan kasvattanut Catz.
Kenya Robinson rankaisi PeKaa 20 pisteellä ja 27 (!) levypallolla.
Dionne Poundsin Catzin voittoputki paisui 16 ottelun mittaiseksi.
Pia Salmisen HoNsU kävi ryöstöretkellä Helsingissä. Kuvat: Francois Perthuis.
Huiman ja PeKan kärkikamppailussa mätettiin avauspuoliskolla pisteitä hurlumheitahtiin, kun molemmat joukkueet olivat mainiossa heittovireessä. Pukukoppiin lähdettiin kahdenkymmenen peliminuutin jälkeen Huiman 57–55-johdossa.
Tauon jälkeen koritehtailu hidastui ja joukkueet etenivät kori korista päätösjakson puoliväliin, jolloin Huima siirtyi muutaman pisteen johtoon. Linda-Lotta Lehtoranta toi vielä minuutti ja 40 sekuntia ennen loppua Peli-Karhut kahden pisteen päähän (86–84), mutta Madina Alin ratkaisevien vapaaheittojen jälkeen seuraava kori tehtiin vasta päätössummerin soidessa. Pisteet jäivät Äänekoskelle 88–86 (57–55).
Huiman joukkueesta nousi kolme pelaajaa ylitse muiden: Madina Ali (27/13), Sanna Jämsén (24/6/4 syöttöä) sekä uskomattoman levypallosaaliin kerännyt Kenya Robinson (20/27/4 syöttöä/2 blokkia). Peli-Karhuista kunnostautuivat Becca Bruszewski (19/12), Reetta Piipari (19/2) ja Linda-Lotta Lehtoranta (18/2/4 syöttöä).
Huima nousi takaisin SM-sarjan kakkossijalle 11 voitolla ja neljällä tappiolla. Kolmossijalla majailevalla PeKalla on yksi tappio enemmän.
Perjantaina voittotilinsä avanneen Keravan Energia Teamin ilo jäi lyhytaikaiseksi, kun ylivoimainen sarjaykkönen Lappeenrannan Catz kuritti keravalaisia kotonaan hulppein 104-38 (48-21)-lukemin.
Ottelun voittajasta ei ollut epäselvyyttä edes alkuminuuteilla. Tylyimmillään Catz oli kolmannella jaksolla, joka päättyi lappeenrantalaisten hyväksi 37-6.
Catz-luotsi Mika Haakana peluutti tasaisesti koko ryhmäänsä, tilastojen valossa parhaasta iltapuhteesta vastasivat naisten SM-sarjan lokakuun ja joulukuun pelaajat Dionne Pounds (23/3/5 riistoa) ja Jelena Reshetko (18/6). Keravalta tuleen vastasi Silja Paavola (9/13/3 riistoa).
Catz on voittanut kauden kaikki 16 otteluaan. Kerava on voittanut samasta ottelumäärästä yhden ottelun.
ToPon vaikea kausi sai jatkoa sunnuntaina Töölön Kisahallissa, kun jyväskyläläinen HoNsU voitti kolmannen kerran neljässä ottelussa. HoNsUlle tarttui Helsingistä matkaan 47-55 (19-31)-vierasvoitto.
HoNsUn tasapainoinen puolustus- ja hyökkäyspeli tuotti joukkueelle 18 pisteen kaulan jo toisen kymmenminuuttisen puoliväliin mennessä. Ottelun edetessä HoNsU keskittyi puolustuspelinsä tiivistämiseen, eikä ToPo päässyt kahdeksaa pistettä lähemmäksi.
HoNsUn voitto oli todellinen joukkuesaavutus, sillä yksikään pelaaja ei yltänyt yli kymmenen pisteen. Parhaista teholuvuista vastasivat Pia Salminen (9/2), Minna Sten (7/13/6 blokkia) ja Charlee Underwood (6/10/4 riistoa). ToPon parhaat olivat sentterit Laura Saarinen (18/9/3 riistoa) ja Kaihla Szunko (10/12).
ToPo on voittanut viisi ja hävinnyt 11 ottelua, HoNsUlla on tilillään yksi tappio vähemmän.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.