Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

9.7.2025 09:58 Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

Kaudella 2023-2024, kun BC Nokia juhli seurahistorian ensimmäistä Suomen mestaruutta, Boman pelasi 41 ottelussa ja teki hieman vajaan 11 minuutin peliajalla keskiarvoksi 4,7 pistettä ja 1,3 levypalloa. Tuolla kaudella Boman upotti kakkoset 50 % ja kolmoset 35,8 % tarkkuudella.

- Olen tosi kiitollinen tästä mahdollisuudesta päästä pelaan ja kehittymään Karhubasketissa, Boman kertoo Karhubasketin tiedotteessa.

- Olen kuullut paljon hyvää organisaatiosta. Kauhajoella on upeat fanit, joten en malta odottaa, että pääsen laittamaan oranssin pelipaidan päälle ja takaisin pelikentälle, Boman kertoo iloisena.

BC Nokian Koriliigamiehistön lisäksi Boman on pelannut BC Nokian ja Raholan divisioona B:n joukkueessa. Kaudella 2022-2023 pelejä tuli 19 kappaletta ja peliaikaa niissä runsaat 32 minuuttia (23/8,5/2,3). Kaudella 2023-2024 divari B:n pelejä tuli neljä kappaletta, noin 24 minuutin peliajalla (12,5/6,3/4,8).

Ennen viime kautta (2024-2025) Boman kärsi pahan alavartalovamman, joka piti miehen sivussa koko kauden. Kuntoutus on ollut pitkä ja siihen kiinnitetään tarkkaa huomiota myös Kauhajoella, eikä paluuta pelikentälle kiirehditä.

- Hugo tekee vaiheittain paluuta vakavan polvivamman jälkeen ja tavoite on saada hänet mukaan viisi vastaan viisi harjoituksiin loka-marraskuun aikana, päävalmentaja Janne Koskimies kertoo aikataulusta.

- Luonnollisesti tulevan kauden tavoite on rakentaa itseluottamusta ja suorituskykyä mahdollisimman korkealle tasolle ilman suurempia takapakkeja. Hänellä on kova halu tulla Kauhajoelle pelaamaan, nyt vaan pitää olla malttia kuntoutuksen loppuvaiheessa.

Kauhajokisilla on nyt voimassa olevat pelaajasopimukset Hugo Bomanin, Juuso Salmen, Antti Ahosen, Oliver Kandénin, Kalle Koivusen, Aamos Laavaisen ja Fiifi Aidoon kanssa. Valmennuksesta vastaavat Janne Koskimies ja Risto-Matti Rousku.

Henkilöt

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia