9.1.2009 Korisliigassa pelaava Tampereen Pyrintö on ottanut kokoonpanoonsa uuden pelaajan, Howard Frierin. 32-vuotias Frier on konkaritakamies, joka pitää majaa monivuotisessa pelikaupungissaan Tallinnassa.
- Odotamme häneltä johtajuutta, korintekovoimaa, sisäänsyöttötaitoa ja hyvää puolustamista, kertoi Pyrintö-luotsi Pieti Poikola.
Frierin koti on Tallinnassa ja hän haluaa asua lähellä perhettään. Siksi hän ei ole ollut halukas muuttamaan kauemmas, otti itse yhteyttä Pyrintöön ja halusi tulla näytille.
Frier on 32-vuotias, 193-senttinen ja parhaimmillaan pelipaikoilla 1-3. Hän on Coloradon yliopiston kasvatti ja pelannut ammattilaisurallaan Itävallassa, Puolassa, Virossa ja Ruotsissa.
Ockelbossa, Ruotsissa Frier kirjautti kaudella 2006-07 keskiarvoikseen runkosarjassa 20 pistettä, 4,7 levypalloa, 4,7 koriin johtanutta syöttöä sekä 2,2 riistoa. Virossa hänen tehonsa olivat Tallinnan Kalevissa kaudella 2005-06 keskimäärin 7,6 pistettä ja 3,4 levypalloa, kaudella 2007-08 puolestaan 7,0 pistettä ja 1,7 levyritä.
Poikola toivoo Frierin tuovan säpinää muuhunkin Pyrintö-miehistöään.
- Nykyisen jenkkikaksikon esitykset ovat olleet heikkoja viime peleissä. Tämä tuo virtaa toivottavasti heihinkin, lopullinen kokoonpano varmistuu parin viikon sisällä. Loppukausi mennään kolmella jenkillä.
Howard Frier esiintyy Pyynikillä ensimmäisen kerran lauantaina ottelussa, jossa Pyrintö on saanut vieraakseen viime kevään hopeajoukkueen Kouvot.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.