Honka vierasvoittoon 26 pisteen takaa

12.2.2011 Espoon Honka nousi 26 pisteen takaa täpärään 94-91 (40-56)-vierasvoittoon lauantaisessa Korisliigan taistossa Kouvolan Kouvoja vastaan. Lauantain muista voitoista vastasivat kierroksen ennakkosuosikit Kauhajoen Karhu, Tampereen Pyrintö ja Joensuun Kataja.

Jukka Matinen upotti tärkeitä kolmosia, kun Honka kiri 26 pisteen takaa vierasvoittoon Kouvoista.

Jeremiah Woodin Karhu mylläsi Lahden nurin.

Kenneth Lowe ja Pyrintö kellistivät ToPon kevään finaalien "uusintaottelussa".

Darren Fellsin Kataja kukisti kotonaan liigajumbo Tarmon. Kuvat: Francois Perthuis ja Matti Koskinen.

Kouvojen ja Hongan välisen ottelun alkupuolisko enteili kaikkea muuta kuin Hongan voittoa. Kouvot johti kamppailua 15 minuutin jälkeen jo 51-25. Espoolaiset aloittivat kuitenkin hurjan kirin ja käväisivät ensimmäisen kerran johdossa 33. peliminuutin kohdalla.

Honka ehti lopulta johtaa peliä suurimmillaan jo kymmenellä pisteellä, kunnes taas Kouvot piipahti johtoasemassa. Ratkaisu nähtiinkin näin vasta viimeisellä minuutilla.

- Tällä kaudella on tapahtunut vähän kaikenlaista. Olimme esimerkiksi Porvoota vastaan reilusti tappiolla vielä viisi minuuttia ennen loppua, mutta käänsimme senkin pelin eduksemme. Nämä pelaajani ovat aika kovia kavereita, kiitteli Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

- Kouvot heitti alussa todella hyvin, mikä toi joukkueelle itseluottamusta. Muutimme sen jälkeen puolustusta, ja se toimi. Ratkaisevinta oli kuitenkin tuoreiden pelaajien panos.

Neljännen perättäisen voittonsa ottaneen Hongan näkyvimmät onnistujat olivat Jamar Wilson (23/6/5s), John Williamson (20/8) ja Jukka Matinen (16/8).

Levypallot selvästi hävinneestä Kouvoista parhaiten esillä olivat Josh Gonner (25/3), Antto Nikkarinen (16/4) ja Ville Kaunisto (11/11).

Kauhajoki vankisti otettaan pudotuspelipaikasta

 

Kauhajoen Karhu otti lauantaina erittäin tärkeän 107-80 (48-40) -kotivoiton Namika Lahdesta.

Joukkueet ovat Korisliigassa peräkkäin sijoilla 8. ja 9. Viimeistä pudotuspelipaikkaa hallussaan pitävän Karhun etumatka Lahteen kasvoi nyt neljään pisteeseen.

Pohjalaisten aseena oli tarkka heittopeli. Kakkoset upposivat sisään peräti 76-prosenttisesti, ja kolmosissakin tarkkuus oli 44 prosenttia.

Kotijoukkueen suurin sankari oli Jeremiah Wood (28/11/6s). Myös Walter Baxley (27/2) ja Vesa Mäkäläinen (21/7) olivat oivalla pelipäällä.

Neljännen perättäisen tappionsa kärsineen Namikan ykkönen oli Roope Suonio (23/4).

Pyrintö ei antanut ToPon yllättää

 

Korisliigaa johtava Tampereen Pyrintö otti lauantain ottelussaan kotivoiton helsinkiläisestä Torpan Pojista pistein 104-89 (49-47).

Pyrintö ratkaisi kamppailun edukseen kolmannella neljänneksellä, jonka se voitti 28-16. Muun aikaa pelistä Pyynikin palloiluhallissa väännettiin hyvin tasaisesti.

Vastustajaansa tarkemmin heittäneen Pyrinnön pistekärkenä hääri Kenneth Lowe (26/3). Levypalloissa ykkönen oli vuorostaan Antti Nikkilä (15/13).

ToPon selvästi paras sekä pisteissä että levypalloissa oli LaVell Blanchard (27/15).

Tarmo kiusasi Katajaa

 

Korisliigassa nyt jo 11 ottelua perätysten hävinnyt Porvoon Tarmo teki sarjan kärkiryhmiin kuuluvan Katajan illasta yllättävän vaikean. Joensuulaiset ottivat kuitenkin kotonaan rutiinivoiton lukemin 104-90 (56-43).

Kataja vääntäytyi johtoon avausjakson lopulla, mutta Tarmo pysyi loppuun saakka sitkeästi 10-15 pisteen päässä vielä jonkinlaisissa iskuasemissa.

Kotijoukkueesta parhaassa vireessä olivat Darren Fells (21/5), Petri Virtanen (17/1/10s) ja Sami Lehtoranta (15/10).

Koko kaudella vain neljä ottelua voittaneen Tarmon paras oli Aubrey Conerly (26/3).

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia