25.11.2007 Loukkaantumisten runtelema Espoon Honka järjesti lauantaisessa Korisliigan kotiottelussaan melkoisen järkytyksen Joensuun Katajalle. Loistavan ottelun pitkälti nuorisokaartillaan pelannut Honka kuritti ennakkoluulottomasti Katajaa pistein 76-60 (45-34) kotiyleisön esittäessä seisaaltaan suosiotaan omilleen.
Seitsemän pelaajaa jalkeille saanut ja kotimaisin voimin parketilla pauhannut Honka joutui lähtemään otteluun ilman sairaslistalla olevia Jukka Matista, Tim Kisneriä, Monte Cummingsia ja Petri Heinosta. Espoolaiset yrittivät siirtää ottelua toiselle päivämäärälle, mutta Kataja ei siihen suostunut.
- Voitimme tämän ottelun oikeastaan jo ennen pelin alkua. Meillä ei ollut mitään hävittävää, Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic totesi.
Honka ei aikaillut viritellessään näyttävää karkumatkaa Katajasta. Hurmiossa, mutta koko ajan taktisesti järkevästi pelannut kotijoukkue siirtyi jo ensimmäisen neljänneksen viimeisellä sekunnilla 23-9 -johtoon eikä päästänyt sen jälkeen joensuulaisia enää edes kovinkaan lähelle.
Kotijoukkueen ykkönen oli Petteri Koponen (27/6). Joensuulaisista korkeimpaan pistemäärään pääsi Louis Hinnant (14/5).
Sarjanousija Kauhajoen Karhun kynnet olivat terävinä, kun Lahden NMKY
vieraili lakeuksilla. Korisliigan pisteet jäivät Pohjanmaalle numeroin 82-77 (40-40). Sarjassa neljäntenä olleille lahtelaisille tappio oli jo kolmas perättäinen.
Karhu ratkaisi äärimmäisen tasaisena edelleen ottelun edukseen kolmannella neljänneksellä. Sen aikana joukkue vääntäytyi hienoisesta tappioasemasta johtoon eikä päästänyt enää lahtelaisia ohitseen.
Isäntien paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Cedric McGowan (26/9). Lahtelaisten ykkönen oli Davont Jackson (22/5).
Lappeenrannan NMKY kykeni vuorostaan voittoon eurocup-kiireiden keskelläkin. Lappeenrannassa vieraillut Korihait sai lähteä kotimatkalle 98-74 (37-32) -tappio niskassaan.
Tarkasti kolmosia heittänyt vierailija pystyi Namikan mukana ensimmäiset 25 minuuttia, kunnes kotijoukkue meni menojaan. Viimeisellä neljänneksellä molemmat intoutuivat lopulta melkoiseen heittoralliin, sillä kymmeniminuuttinen jäi historiaan lukemin 40-28.
Lappeenrantalaisten ykkönen oli Ivan Harris (27/8). Uusikaupunkilaisten selkeästi paras pelaaja oli taasen Glenn Stokes (28/4).
(STT)
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.