16.3.2011 Venäjän kärkijoukkue Unics Kazan osoittautui Hongalle odotetusti liian vaikeaksi vastustajaksi koripallon VTB United-liigan lohkovaiheen päätöskierroksella. Kivenkova Kazan kukisti ensimmäisellä VTB-kaudellaan voitoitta jääneen espoolaisvieraansa numeroin 95-62.
Jukka Matinen heitti Kazanissa 18 pistettä.
Illan kuningas oli kotijoukkueen Maciej Lampe (36/15).
Honka-luotsi Pekka Salminen arvostaa VTB-savotan korkealle. Kuvat: Francois Perthuis & FIBA Europe / Ciamillo-Castoria.
Honka taisteli kuitenkin pitkään ja kunniakkaasti Euroopan yhden tasokkaimman seurajoukkueen kanssa, sillä tauolle lähdettiin kotijoukkueen niukassa 46-44 -johdossa. Kazanin irtiotto tapahtui 15 minuuttia ennen loppua, kun joukkueen tähtitakamies Marko Popovic (8/-) tuuletti onnistunutta kolmen pisteen heittoaan lukemissa 58-48.
Hongan valot sammuivat lopullisesti päätöskympillä, jonka Unics tyylitteli nimiinsä murhaavasti 26-6. Honka pystyi tekemään ainoastaan 14 pistettä viimeisten 15 minuutin aikana.
- Saimme kontrolloitua ottelun alkupuolella tapahtumia, mutta kun ote lähti käsistämme, niin olimme kieltämättä melkoisessa liemessä. Pitää kuitenkin muistaa, että vastassamme oli jälleen todellinen huippujoukkue. Nostan Unicsin omassa rankingissani Euroopan kymmenen parhaan joukkoon, totesi Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.
Vaikka Honka hävisikin VTB-liigassa kaikki kymmenen otteluaan ja urakka oli muiltakin osin todella raskas, niin Salminen nautti joukkoineen upeasta tilaisuudesta täysin rinnoin.
- Tämä oli sellainen kokemus, jonka soisin kaikille muillekin. Toivon mukaan Honka on mukana myös ensi kaudella tässä liigassa. Suomalainen koripallo tarvitsee näitä otteluita Euroopan huippujoukkueita vastaan. Hongalla oli rohkeutta lähteä kansainvälisille kentille ja se on hienoa asia, tähdensi Salminen.
Ennakkoluulottomasti otteluun lähtenyt ja Jukka Matisen (18/2) kolmosilla kotijoukkuetta järkyttäneen Hongan ensimmäisen puoliskon tukalimmat hetket osuivat toisen neljänneksen puolivälin tuntumaan, kun Maciej Lampe (36/15) mätti ja Petr Samoylenko (6/1) säesti kauempaa Kazanin 11 pisteen johtoon.
Honka ei kuitenkaan tuosta hätkähtänyt, vaan tuli terävästi uudelleen iskuetäisyydelle.
Tauolle siirryttiin isäntien kahden pisteen johdossa sen jälkeen, kun vieraiden Corey Belser (8/2) oli käynyt nostamassa riistonsa jälkeen pallon pussiin. Tilanne olisi saattanut olla ensimmäisten tehokkaiden 20 minuutin jälkeen jopa toinenkin, mikäli Honka ei olisi sortunut 50-prosenttiseen työskentelyyn vapaaheittoviivalla.
Etsikkoaika oli tavallaan hukattu ja sitä puolustustaan tiivistänyt Kazan ei jättänyt rankaisematta ottelun toisella puoliskolla 210-senttisen sentterinsä Lampen johdolla.
- Kyllähän sen näkee kaikesta, että kaveri on pelannut NBA:ta myöten. Ei muuten yhtään hassumpi mies tänään puolustuksessaan, muotoili Salminen.
Hongan kovimmista tehoista vastasi Matisen ohella jälleen kerran ahnaasti korille ajanut pelintekijä Jamar Wilson (19/2). John Williamson sai kokoon saldon 12/9 Lampen ja Vladimir Veremeenkon (19/8) puristuksessa.
Kazan kahmi levypallot nimiinsä 39-25. Hyökkäyspäässä voittajien näppeihin jäi 13 irtopalloa.
Honka oli matkassa vajaamiehisenä vain kahdeksalla pelaajalla, sillä riveistä puuttuivat loukkaantuneiden kirjoissa olevat Tuomas Iisalo ja Anselmi Vanjoki sekä ylioppilaskirjoituksiin keskittynyt Villematti Kopio.
- Hyvä taistelu tähänkin nähden. Eipä silti, kyllä me väsähdimme lopussa täydellisesti, tuumi Salminen.
Honka siirtää VTB-urakan päättymisen myötä nopealla tahdilla katseensa ja tavoitteensa Korisliigaan, jonka puolivälieriin se lähtee runkosarjan viidenneltä sijalta. Honka palaa kotiyleisönsä eteen lauantaina, jolloin Joensuun Kataja saapuu runkosarjan kolmanneksi viimeisen kierroksen merkeissä Tapiolaan.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin aurinkoisessa säässä Hyvinkäällä
Kesäkuussa joukko 2011-12 syntyneitä nuoria koripalloilijoita tassuttelevat ensimmäiset askeleensa Sudenpolulla, Suomen Koripalloliiton maajoukkueohjelmassa. Tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat 2025 on kutsuttu leireille ympäri Suomen.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Tampereen koululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään lahtelaiset koululaiset
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Susijengin matka kohti Qatarin syyskesän 2027 MM-kisoja käynnistyi tiistai-iltana Suomen aikaa MM-karsintalohkojen arvionnoilla. Susijengi saa marras-joulukuussa käynnistyvien MM-karsintojen G-lohkossa seurakseen Ranskan, alkavan kesän kaksinkertaisen maaotteluvastustajansa Belgian sekä elokuussa pelattavien MM-esikarsintojen B-lohkon (Pohjois-Makedonia, Romania, Unkari) kakkosen.
Lappeenrannassa vietettiin vuoden hauskinta koulupäivää auringoisessa säässä.
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Itä-Helsingin koululaiset!