10.11.2010 Espoon Honka haki vierasvoiton Kouvolasta kukistettuaan Korisliigan ainoassa keskiviikon pelissä Kouvot 87-79 (36-36) -tuloksella. Sarjataulukon puolivälissä tasapistein olleista joukkueista Kouvot kärsi nyt kauden toisen kotitappionsa. Vastaavasti Hongalle voitto oli vasta kauden toinen vieraissa.

Tuomas Iisalo ja Honka tekivät onnistuneen ryöstöretken Kouvolaan. Kuva: Matti Koskinen.
Honka hallitsi pelin ensimmäistä puoliskoa monipuolisemmalla hyökkäyspelillään. Kouvot pääsi kuitenkin tauolle tasatilanteessa, kun se teki toisen neljänneksen loppupuolella vapaaheitoilla peräti kuuden pisteen hyökkäyksen Hongan John Williamsonin protestoitua itsensä suihkuun.
Honka palautti ja kasvatti johtonsa reilummaksi kolmannella jaksolla, jonka se vei selvästi 26-11 -lukemin.
Kouvot hivuttautui viimeisellä minuutilla neljän pisteen päähän, mutta ei kyennyt vakavammin uhkaamaan Hongan voittoa.
- Olen ylpeä hyvin taistelleesta joukkueestani. Kouvolasta ei ole helppo hakea voittoa. Ylsimme ensimmäisellä puoliskolla kauden parhaaseen peliimme eikä sitä pilannut edes Williamsonin ulosajo, totesi Hongan valmentaja Pekka Salminen.
Jamar Wilson heitti Hongalle 27 pistettä, Corey Belser 20 ja Tuomas Iisalo 15.
Kolmannen peräkkäisen tappion kärsineen Kouvojen tehokkaimpia olivat Grayson Moyer 21:llä ja B.A. Walker 19 pisteellä. Ville Kaunisto teki 11 pistettä ja kahmi 16 levypalloa.
(STT)
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.